maksudest, lihtsalt

kuigi ma siin eelmisel nädalal olin uue valitsuse suhtes kriitline (ja olen siiani), on mul siiski hämming selle aktsiisitõusu-jama üle.
jah, ma saan aru, et maksutõus tundub alati väga ebaõiglane. ma saan ka sellest aru, et mitmed arvutused ei näita üldist kaupade hinnatõusu selle kütuseaktsiisiga seoses. jah, see ilmselt ei ole väga läbipaistev kuskiltpidi ja rahvast ääritab muuhulgas ka see, et see raha ei lähe vaid teede korrashoiuks, nagu see aktsiis peaks minema.

teisalt aga: ka väiksed muutused selles osas, palju inimesed kusagilt võidavad, nõuavad tegelikult suurt raha. nii suurt, et nii valitsuse kui riigikogu madalamad palgad, mida ikka ja pidevalt nõutakse, ei kataks seda ära (sotsiaalne ebavõrdsus on siin juba teine teema). mind hämmastas ja hämmastab siiani, ühe näitena, see 1000-eurone alampalk. ei, samas see pole hea näide, see on juba liiga üle võlli. aga no igatahes neid lubadusi, mis panid mind kulmu kergitama, et kust ikkagi see raha tuleb, oli palju. sest ikka oli reklaamidel see, et langetame toda maksu ja tõstame seda toetust, aga ei meenu mitte, et oleks olnud kirjas, et selle toetuse tõsmiseks tuleb tõsta mingit maksu. mmh, artiklites ikka leidis, aga tänavalt mitte.

kuna pealkiri lubab aga lihtsalt postitust, siis palunväga. võtame aluseks pere rahakoti.
ütleme, näiteks, et ma, vastu tulles lapse nõutele ja püüdes tema jaoks ka popp olla, otsustan tõsta ta kuu taskuraha 30 euro võrra, ilma et mul oleks palgatõus. kena, eksole. aga – see raha peab kusagil tulema. seega ütlen lapsele, et näe, taskuraha tõusis, aga nüüd sööme 2x nädalsa praekartuleid sibulaga, ilma mingi lihata. sest see raha pidi kusagilt tulema ju ja siit tulebki. selline 10+ laps saab juba väga hästi aru sellest loogikast.
no ja nüüd mõtleme, et mis see riigi rahakott teistsugune on? kui eksport (tooted ja teenused) ei suurene, siis võib öelda, et “palgatõusu” ei ole. ja – nii ongi. tuleb lihtsalt olemasolevat raha ümber paigutada.
sai vist lihtsalt? tegelikkuse kohta lausa liiga lihtsalt.

ja kes tahab riigi rahakotiga natuke ise mängida, siis selleks on vahend olemas: Meieraha. muuhulhas saab seal ka täpse ülevaate, kui palju su palgast kusagile valdkonda läheb (kalkulaator).

ja kui enam ei taha-jaksa maksudest mõelda, siis: sadamates hakkab juba looma 🙂
150423_5973