meie kliimas on lumi talvel pigem normaalne nagu

ausalt, see, et vahepeal nii umbes 15 aastat õigeid talvi ei olnud, ei muuda fakti. lumi ja tuisk kuuluvad meie talve juurde. ja see pidev hala, et linnas teed pole piisavalt läbitavad, hakkab veidi tüütuks muutuma. eriti tüütu on, et ikka on vaja kedagi selles süüdistada. olgu siis selleks poliitikud, teefirmad vms. lahenduste pakkujaid on märksa vähem (mina ka ei paku midagi, aga ei virise ka :P).

mulle ka muidugi väga ei meeldi, et näiteks Tartu maanteel SEB ja Tornimäe tänava vaheline ülekäigurada on napilt läbitav, kuna läbi valli ja keskmise riba viib vaid kitsas sissetrambitud rajake. ja üldse kõnniteede puhastamise koha pealt on linn, kes eraomanikke agaralt trahvib, ise üsna saamatu. samas näiteks minu kodukandis on suurem osa kõnniteid kenasti lahti aetud ja peatused kõik väga puhtad. mida taas kord nt kesklinna kohta öelda ei saa.
aga praeguse aja teema on ju see, et kõik on mingi teenus, suhted on rahalised ja mitteüks firma ei ole nõus ju tasuta töötama. ning paljude omavalitsuste (nii linnades kui mittelinnades) eelarvetes on lihtsalt teehooldusraha otsas. ja ega seda kusagilt juurde võtta ei ole ka.

muidugi, mulle tundub, et koristustöödel võiks rohkem rakendada kergemate kuritegude karistuseks ühiskondlikku tööd (see võimalus on seadusandlikult täiesti olemas ja vist isegi aegajalt kellelegi mõistetud). ma usun, et päris palju on tänapäeval neid, kellel trahviraha ei ole. nii mõnigi ilmselt on nõus ka pigem nädala trekkida taga veetma kui lund rookima. aga kindlasti on mingi nõks, et sellist kontingenti kasutada ära, mõista just ÜKT trahvi või trellide asemel ja nende karistus sellega kustutada. neid inimesi ju peaks ometi olema?
töötute rakendamine ei ole nii lihtne, ka see nõuab raha. neid ei saa ju tasuta tööjõuna kasutada (või kui sai, siis hästi piiratud koguses). nii et neid on küll palju, aga kerkib jälle saa rahaküsimus. ning taas, ei ole seda raha hoobilt kusagilt võtta (jah, mina muidugi trambin jalgu ja arvan, et kes tahab välismaal sõdida, mingu palgaarmeesse, meie ei pea saatma riigi kulul inimesi kurat teab kuhu sõtta; patsifist nagu ma olen; aga ka sellel on ju omad põhjused, kuigi minu jaoks ei ole need iial piisavad).

ning sõiduteed, isegi kui see lükata puhtaks, siis esiteks järgmine tuuleiil juba võib osa peenemat lund tagasi teele puhuda, teiseks autod, mis sõidavad rohkem teeservas, nö tassivad selle lume tagasi teele ja ei jõua ometi kõiki teid iga jumala tund puhastada. ning linnas liikudes ma näen teepuhastusmasinaid iga päev mitut tükki.

ja nagu ma juba algul rõhutasin, et linnainimeste hala tüütab ära. maal on see kõik hoopis teistmoodi. üks Kesk-Eestis elav tuttav kirjutab. peale seda peaks linnaelu tunduma lust ja lillepidu.