ajakohaseid mõttekesi

munapaanikast rääkides, turul on mune küll. ka valgeid. ole ainult mees, ja osta. 2eur 10 muna eest. kallipoolne on küll. no nagu ikka, hinnad ja sissetulekud ei kipu kuidagi seoses olema. see eksperiment meie rahvaga ei ole enam põnev ka mitte. varsti tõesti ongi ainult rikaste ja ilusate maa, viie rikkama riigi hulgas – sest kes ei ole rikkad, on mujale ära kolinud lihtsalt. nii lihtne plaan see siis oligi.

kuna kool rattakursusi ei tee ja mujal neid ka niimoodi teha ei ole, siis laps hakkab loata sõitma. äkki peaks ise kaasa kirjutama, et vabandust, ei ole piisavalt võimalusi teha seda luba? et olgu see politseinik siis ka tore ja suunaku kursustele ometi. või midagi sellist ometi. sest mida minagi teha saan? laps on niigi hädas ja tahab olla seadusekuulekas. aga mida teha, kui see ei ole võimalik?

turu juurde tagasi, ohh kui hea on üle tüki aja süüa juustu, mis maitseb nagu see juust, mida ma välismaalt saan ja mis meenub lapsepõlvest. nämm. ehk et, lisaks meie totratele hindadele pole kvaliteet ka alati mitte suurem asi.
kuigi õnneks on meil ka asju, mis on paremad, kui mujal. mitte, et mulle kohe praegu midagi meenuks.
sest viimaste tundide jooksul olen pidanud end liiga mitme aktiivse teema vahel korraga jagama – ehk suhtlema umbes mitme inimesega korraga, sh üks füüsiliselt samas toas, üks telefonis ja mõni vestlus netis. kõrvalt püüdsin veel Meisterkokale pihta saada ka. kusjuures kõik suhtlemised on asjalikud olnud ja nõudnud mõtlemist ning tegelemist, ehk siis tegu pole olnud niisama blablaga.
rääkimata sellest, et ringisebimine algas varahommikust.

aga ma lõpetan selle postituse nüüd ka, ma olen seda umbes kaks tundi kirjutanud. aitab seega küll.

Share

22 thoughts on “ajakohaseid mõttekesi

 1. Kui tore, et sul on üle pika aja raha, et head juustu osta!
  Aga selle hinnahalaga on nii nagu kõikide muudegi asjadega (sh lõputute haladega). Inimesed, kes kõige rohkem halavad, vihkavad teistes halamist kõige rohkem. Sest tegelikult vihkavad nad seda omadust iseendas. Psühholoogias on seda tüüpi vihkamise (iseendas esineva, kuid sageli mitte teadvustatava negatiivse omaduse vihkamise) teistele inimestele üle kandmise kohta olemas terve omaette uurimisharu. Mitte et ma nüüd kuidagi ütleksin, et halada ei või. Võib ja peabki kui see tuju tõstab! :)

  1. väga lõbus arvamus. eelmine juustutükk (hispaania Manchega) on mul veel kapis.

   ja no halamise suhtes – ei vaidle, ma olen elus karmilt liiga palju halanud tõesti, aga ma siiralt loodan, et see aeg ei tule iial tagasi. see jutt ja hala? peab ikka madal valulävi olema.

 2. Kas see siis pole hala, et Eestis tehakse elanikega (halba) eksperimenti ja kõik, kes ei ole rikkad, peavad ära kolima?! Kohe lõppev rahvaloendus näitab muide, et seni on Eestist palju vähem inimesi ära kolinud kui kardeti! Ja kas see pole hala, et sa ei oska öelda asju, mis on Eestis paremad? Neid asju on ometi lõputult, kasvõi suht puutumatu loodus või see, et Eestis on viimase 200 aasta jooksul kogu maailma mastaabis kõige vähem juhtunud looduskatastroofe (isegi Lätis on neid juhtunud enam)! Või reaalsed 4 aastaaega või paljud saavutused IT valdkonnas, millest n.ö. rikkad riigid ei oska undki näha (selle kohta tasub lugeda hiljutist Linnar Viigi artiklit). Jne jne jne.

  1. hala? ei, see on kahjuks paljude reaalsus, mina panen sellele veel vapralt vastu. aga kurb on, et paljude jaoks see ongi päris nii. et kolivadki ära. külade kaupa muide. rahvaloendus.. jajah, eks selle ärakolimisega ongi nii, et inimestel on ikka need talud kuskil ja nad vahel ikka käivad kaemas (sest keegi ei osta ju) ja loendavad end ära ka. ei saa salata, oma osa on paljudel seal ka hirmul, et tegelikku olukorda (nt et ei elata tegelikult siin enamus ajast) ei julgeta teatada.
   mitut rahvaloendajat sa tead? maapiirkondades just? mina tean üsna mitut..

   ja vot asjad ei meenu jah, kui pea on paks ja hajevil. ma nimelt ütlesin, et neid ON. ja isiklikult, vabandust ebatäpset kirjaviisi, pidasin ma tegelikult silmas toiduaineid. must leib ja vürtsikilud, kasvõi (kaval, valin asjad, mida enamik maailma ei tunne).
   aga eks see ole, kes tahab näha negatiivset, see ka näeb. näiteks selles kirjutises.

   muide, see meie it-teema on ka (kahjuks) suuresti üsna kitsas mull. kirjutada võib palju, aga reaalsus seestpoolt vaadates on mõnevõrra erinev.

   ja see on ka muidugi tore, kuidas igasugused anonüümikud minu elu üle sõna võtavad ja selle kohta ilmselgelt lausa uurimustöö teinud on.

 3. Kõik su tuttavad ilmselt teavad, et vaidlemises (ja asjade pea peale pööramises) oled sa ületamatu! :) Kahju ainult, et sa oma suurt vaidlemisoskust ja musta valgeks rääkimise oskust oma töise rahavankri ette ei oska (ja pole kunagi osanud) rakendada. Su anne jookseb täiega tühja. Kahjuks, ja mõtlen seda siinkohal täiesti tõsiselt. Aga samas, miks peakski oma oskusi tööl kasutama. Küll kusagil alati mõni sponsor leidub, kelle meelest su vaidlemisoksus meeliköitev on. :)

  1. Kui inimesed, kes teistega isiklikuks lähevad, oskas nii hästi iseendaga ka isiklikuks minna, oleks neil pooled probleemid olemata.
   Paraku ei osata seda teha.

   Jah, ka mina läksin isiklikuks :)
   Ja üldse, ei ole tegelikult vajalik ei riiki kiruda, ega isiklikuks minna, kuid küllap on veel arenemisruumi kõiksuse suunas :)
   Taolised isiklikuks minemised lihtsalt ajavad mind ka isiklikuks – et pool süüst pesen maha ;)

   1. Kui isiklikuks minna ei taha, tuleb alati appi kõiksus …
    ja otse loomulikult areng :))
    Tegelikult on universum hoopis sõõrikukujuline. Mulle meeldib see idee viimasel ajal hoopis rohkem kui mõte virtualiseeritud abstraktsest arengust.

    1. oled sa kindel, et just sõõrik? mul on tunne, et minu maailm muutub kohe varsti muffinikujuliseks.

 4. Munapaanikast nii palju, et prismast on nii kollaseid kui valgeid mune lademes, hinnaskaalas 1,1 …. 1,65 €, ole ainult mees ja osta :) Ja kui poest ning turult otsa lõppevad, siis ole ainult mees ja kõlguta. Või mis iganes. Elu selle pärast seisma ei jää.
  IT teemast ma võiksin pikalt-laialt kirjutada, kusjuures niiväga mull see ei olegi. See, mis väikefirmades toimub, see on küll mugav pika vinnaga enamaltjaolt põlve otsas nokitsemine ja kamaluga raha küsimine. Suuremates firmades on kompetentsi küllaga. Aga nagu kõikjal maailmas, on meiegi väikeses riigis ees Peteri printsiibi käes vaevlevad kõiksugu juhid ja juhikesed. Kompetents kadus koos viimase edutamisega, nüüd on vaid tegu küüntega oma kohast kinnihoidmise ja teistele kaigaste kodaratesse loopimisega. See aga paraku raketiteadusele kasuks ei tule. Ning sellest tulenevalt (johtuvalt on imho üks krdima värdsõna, mis tuleks eesti keelest ära kaotada) moodustavad ärksamad tegelased oma “ürituse” ning hakkavad sellega kaudselt tiigrit pushima. Üldpilt riigiasutuste infosüsteemides on aga endiselt kole. Pole lihtsalt raha, et konkureerida. Projekte veavad kas igavesed tudengid või eelpoolnimetet peteriprintsiiplased ning need saavad lõpuks sama koledad.
  Aga see pole hala. Kaugel sellest. Meie it-lahendused on võrreldes “vana maailma” itindusega ikka kaks sammu ees. Meinfreimid ja sun-serverid hakkavad ajalooks saama. Meie eeliseks on meie väiksus ja paindlikkus.
  (Disclaimer: tegemist ei ole seotud jutu, vaid kiiruga kribatud mölaga)

  1. ah, minul ei ole mingit munapaanikat, palju ma neid ikka sisse ajan või varuks ostan :P just sõin mõne eest ära.

 5. Paar mõtet.

  Esiteks – see eesti looduse propaganda ja puutumatus…on üle eilne päev.
  Puutumatu ei ole ammu enam miski. (v.a. vähemalt endise sõjaveäterritooriumi mahus ERA-maad- kuhu keegi minna ei tohi)
  Meri on praktiliselt sama suletud, kui pehmemal vene ajal.

  Ei pea siinkohal ise arvama – kui kuulata, mida näiteks Fred Jüssi (aasta kümneid looduses viibinud inimesena)arvab. Vaikuse salvestamised BBC jaoks on jäänud 80ndatesse…

  Katastroofid – poliitikute ja rahvusluse viimased trumbid. Kuna kõik muu on kergelt öeldes “ära-tegemise” vaimus p.sse keeratud, siis jah, tuleb rõhutada, kuidas maa meil ei värise ja vulkaan ei purska.
  Väikene vastukaja – meil sõidab läänemres 2000 tankerit igapäevaselt – piisab, et üks neist mürtsu ära teeb ja eesti oma seire -selle 7 päeva pärast avastab ja olemegi omadega katastroofis, mille kõrval väikene maa-nihe on kukepea. Ei ole eestil ressursi ega vahendeid, et sellega tegeleda – seda on asjaosalised ise avalikult välja öelnud – see pole personaalluul. Ja ilmekas näide oli siin aastaid tagasi, kus leke avastati umbes 7 päeva peale toimumist.

  Teiseks, eestist lahkumine – number väiksem kui kardeti? Nõus – sest minemiseks on vaja raha – seda aga keskmisel eestlasel pole.
  Seega minna said/saavad siiski priviligeeritumad ja nemad enamasti tulevad ka tagasi, sest neil on hea järg eestis ees ja pigem on raske välismaal läbi lüüa.

  Kolmandaks IT – kui muidu rõhutatakse igas teises lauses, et eesti ei saa – sest eesti on väike, siis IT valdkonnas miskipärast eriti kõva häälega ei räägita, et kui eesti ei oleks nii väike/kompaktne ei oleks riigil never olnud raha vihvit igasse maatallu viia ning, et eesti nelja firma internetiseerimine on imelihtne võrreldes suvalise riigi(mille üks linn on suurem kui eesti) samaväärse it’stamisega.

  Samas selle levik on endiselt üsna küsitav – kui minna konkreetseks. Kuigi jah, vihvi levib meil vist paremini kohati kui elekter – mis muul maailmal on ammu leiutatud ja igas majapidamises olemas ;)
  Eestis seda öelda ei saa – isegi oma väiksuse juures ei suuda kõikvõimas EE seda teostada, sest kasumimarginaal on liialt väike.
  Samas jagub pappi kuhugi kõrbe ehitamiseks, aga miks ei peakski jaguma, penskar maksab kinni selle ju, kuna temal tõstetakse vaatamata iga aastastele miljonitesse ulatuvatele kasumitele pidevalt elektrihinda ja pannakse südamele säästupirn sisse keerata, et muidu väike-vaene EE ei saa hakkama.

  Antud jutt siin, muide ei ole grammigi vähem, ega rohkem musta valgeks rääkimine, kui eelpool avaldatud arvamused.

  Ja veel – vihkamisega ei ole siinkohal ka tegemist, pigem vastupidi – kui vihkaks ei räägiks antud teemal sõnagi, sest asjaosalistele endile ei lähe see teema ju nii ehk naa korda….

  Mõned suvalised mõtted veel – mis on aja jooksul kogunenud.

  1) Kui riigi kõrgemal tasemel (president) ei suudeta enam koostada ühte 15 minutilist kõnet, mis peaks vett ja ei nõuaks järgmisel päeval musta-valgeks rääkimist…siis mis riik see selline on? Kus isegi kord aastas ei suudeta ühte 15 minutilist teksti ette valmistada – teksti mis oleks kordki aus ja vaba upitamisest, tähelepanuvajadusest, egoismist jne.

  2) Kui demokraatlikus ühiskonnas tekib valisteval võimul küsimus – kas streik peaks olema lubatud v mitte – siis andke andeks – mis vaba – riigis – me elame?

  3) Kui juhtivad ettevõtjad avalik-õiguslikus telekanalis otseselt õpetajaid mõnitavad?

  4) Kui poliitikud on 20+ aastat võimul – meenutab see mida – kas ennekõike demokraatiat v diktatuuri? See, et nad iseendid kergelt “roteerivad” kohtade vahel…on ju väline JOKK ei enamat.

  5) Kui poliit-eliit lähtub põhimõttest, kus ühtegi viga ei ole tehtud 20+ aasta jooksul. Siinkohal mitu poliitilist avaldust – jah me eksisime on avalikult tehtud 20+ aasta jooksul? Mida see näitab?

  6) kui vabas ühiskonnas on rahvalt nõu küsitud 20+ aasta jooksul üks kord.

  6a) Kui igakord korrutatakse rahvale, kuidas nende käes on võim. Vaatamata sellele, et valides reformi – saad keski ja reformi. Kui valid Antsu – läheb tema hääl edgarile. jne. Kui tagasivalimisvõimalus puudub. Kui hääletades PEAD valima kellegi poolt – ehk siis sul on VALIK – kuid VALIK on enne ette ära tehtud ning päeva lõpuks tehakse nende häältega seda, mida hetkel vaja on teha.

  7) Kui minister ütleb avalikult päästekomandodele, et ise olete rumalad, et sellise töö valisite – teadsite ju, et väike palk.

  8) kui kõige keerulisemal (rahavaesemal ajal pannakse “kiiruga” püsti 100+ miljonit maksev sammas. Mida “pannakse püsti” kaks aastat. Ja kui sammas on lõpuks “kiiruga” püsti pandud – moodustatakse komisjon, mis omakorda kaks aastat analüüsib ja jõuab järeldusele, et saamas ei ole sobiv ning selle püsti panemine oli vigane. Seejuures, mitte keegi ei vastuta :)

  9) kui riigi peamine prioriteet on pealinnale ära teha ja pealinna prioriteet on riigile ära teha. Detailidesse ei laskukski, kuna see on madalamast madal. Ilmselgelt on siinkohal naljaks rääkida ühtsusest, või üks kõigi-eest mentaliteedist, mis peaks olema nii oluline väikeriigile.

  10) Kui riik ei suuda 20+ aastaga avada oma pealinna merele – samas rääkides hommikust õhtuni turismi olulisusest.

  11) Kui riigiettevõte kiitleb esmakordse kasumiga – mis saavutatakse teenuse kättesaadavuse vähendamisega, koondamistega – üldiselt – keerates kuluartiklid nulli – kiideldakse kasumiga. Rääkimata kordagi teenuse kättesaadavusest.

  12) kui riik räägib 20+ aastat reginaalpoliitikast, samal ajal sihilikult välja suretades vähestki maal elavat kontingenti. Postkontorid, poed, koolid, transport.

  13) Kui riik töötab 10+ aastat EL liitumise nimel – rõhutades pidevalt meeldivast vabast tööjõust ja võimalusest töötada kus iganes. Kui asi reaalsuseks saab, hakatakse “talente” koju kutsuma. Avalikult rääkima ära minejatest kui ära andjatest. – see ei ole poliitikute kapsaed, see on riigi kui terviku aed.

  14) Kui keskmist palka näidatakse numbritega, mida reaalselt näeb olematu osa tervikust.

  15) Sama õpetajate palgaga – kus räägitakse “maagilisest” keskmisest, mida näeb 10 tallinna eliitkooli õpetajaskond – ja ülejäänud 200+ kooli ei näe unes ka.

  16) kuidas riik seadusega sundis pensionärid rootsi pankadele kasumit tootma. Ning siis aastate pärast nentis, et ka vanema generatsiooni seas on kasvanud arvuti kasutus ja neti-pangandus. Ning sellest tulenevalt vähendati niigi väheseid kontoreid üle riigi.
  Kui pimestatud peab olema, et taolisi kiiskavaid idiootsusi mitte näha? Kui ema-tereesa peab olema, et öelda – ah las olla..nad ju ainult hea pärast?

  17) kui eurorahasid ei oleks eestisse voolanud (muidugi ainult tänu poliitikute raskele tööle) ei oleks eestis vist ühtki meetrit sõidetavat asfalti, ühtki korralikku mitte varisemisohtlikku riigiastust, rääkimata kergteedest jms.

  Ja üldiselt.

  Kuidas valitsus ei ole kunagi milleski süüdi – kõik tema otsused on õiged ja vääramatud ning ainult “kuri-maailm” ja “loll” rahvas vahest kiusab ideaali elluviimist.

  See käib tegelikult terve riigi kohta – ei ole mõtet jälle aint valitsust tampida – me kõik oleme osa sellest. Vabatahtlikult ja rõõmuga. Nimetame seda kokkuhoidmiseks ja rahvusluse elus hoidmiseks. Igaüks, kes julgeb midagi negatiivset öelda on pessimist ja vinguja. Näiteid toome alati kehvematest riikidest. Läti,Kreeka ja siis muidugi need rikkad kuid IT valdkonnas “võimetud” riigid.
  Peamine, et meie oleme naba ja ideaal – kõik ümbritsev aga kiusab meid ja vaid seepärast on meil raske.
  Millal tekib kasvõi käputäiel eestlastest mune endale näkku vaadata ja öelda, et me oleme omadega ammu persses ning et küsimus pole rahva säilimises, vaid selles, et keeraks lõpuks selle egoismile kuluva energia kuhugi kasulikku kanalisse. Oleks veidi tagasihoidlikum ja tunnistaks KORDKI oma vigu.

  Aga kui isegi üksikisiku tasandilt ei julge keegi seda teha, miks peaks siis kuskil valitsuses olema kellegil julgust tõele korrakski näkku vaadata?

  Kas tõesti me oleme endist niii kuradi heal arvamusel, et teamegi, et ülejäänud riigid olid omal ajal loodusevihkajad ja mõnuga võlgu elajad. Et nemad ei rääkinud omal ajal ka, kui puutumatu nende loodus on ja kui väikesed võlad neil on. Meil on tohutud eelised enamuse läänemaailma ees, aga kas me õpime teiste tehtud vigadest…ei…seda me ei tee, sest me oleme paremad.
  Me ei eksi kunagi. Meil ei värise maa, ei elata võlgu ja üleüldse oleme juba ammu 28 G mobiilvõrgus ja vanaema türi-jüril elab ammu 9ndas digireaalsuses.

 6. Niux tahaks vist nii hirmsasti ära panna ja isiklikuks minna, et varsti saame lugeda kommentaari teemal “ja jalad on sul ka kõverad” või “ega sul seda väljanägemist ka kunagi olnud pole”.

  On teada jah juba, et lahkunute numbrid pole nii suured, kui kardeti – aga kas tõesti keegi arvab, et need, kes aastast 8-10 kuud välismaal elavad, on tegelikult veel siin? Või need, kes Soomest 2 nädalavahetust kuus koju saavad? Hinges ehk veel on, aga ühel hetkel minnakse lahku või läheb pere sinna järele. Mõni tuleb muidugi ka tagasi, miks ka mitte, kui rahakott lubab.

   1. Like
    (mind põle lihtsalt seal maailmas olemas, kasutan seda vanamoelist lükka-tõmba meetodit)

 7. Ära panna? Millega? sellega, et kaitsen oma kodumaad vingujate eest? Selle asemel, et igal sammul halada ja vinguda kui halb Eestis elada on, tuleks ise käed külge lüüa ja teha nii, et Eesti oleks veelgi parem paik elamiseks. Ja kellele siin ei meeldi – alati võib minna sinna, kus on parem. Eestlastel on teadagi ammusest ajast ütlus, et “seal kus meid ei ole, on alati parem”. Nii et see ära minemine jääb igaveseks ära minemiseks, sest igas kohas, kuhu jõutakse on omad probleemid. Aga PR-i suhtes on Rents ülekohtune. Minu teada ei ole ta jalad sugugi kõverad. Ja väljanägemist on tal olnud küll ja rohkem.

  1. Aga ise Eesti Vabariigi edasikestmise heax Sa oled teinud mida?

   Omal ajal mentide eest lippu peitsid, Balti ketis seisid, fosforiidiallkirja andsid?

   Valimistel aktiivselt osaled?

   Mõne järgmise põlvkonna eestlase oled yles kasvatanud või kasvatamisega tegeled?

   Teeme Ära yrituses või mõnes muus vabatahtlikus töös osaled?

   Mingil muul viisil panustad eesti keele, kultuuri, rahvuse, riigi kestmisse?

   Või piirdub Su kodumaa-armastus samamoodi kiunumisega internetis?

   & eeem . . . Sa ju ometi ei ole syndinud-kasvanud riigis, kus igasugune kriitika oli keelatud, & sealt mõne mugava mõttemustri kaasa võtnud? Kaasa arvatud ytlemise, et parem on seal, kus meid ei ole, mis, vabanda, ei ole eesti, vaid minu esiisade vanasõna.

   Vot tak. & tõik, et me täheldame ka Eesti Vabariigi kitsaskohti, ei vähenda kuidagi meie kodumaa-armastust, pigem aitab neile tähelepanu juhtida & neid lahendada.

  1. jah, kahjuks ei ole tõesti. selliste asjade koha pealt on Tallinn küll märksa kehvemas seisus.

 8. Sattusin seda diskussiooni siin lugema paari päevase hilinemisega. Munad munadeks ja juust juustuks. Mind lihtsalt jahmatas see, et tahetakse ära panna, ära teha, ära misiganes. Eks meil igal ole oma arvamused asjadest, elust, inimestest. Eks nii mõnigi neist arvamustest ole mürgine, aga vahe on vist selles, kas suudame siis oma keele hammaste taga hoida või siis mitte. Minul on kurb ja kahju inimeste pärast, kes seda ei suuda ja ussitama hakkavad.

Comments are closed.