haug (või koha) porru ja tomatiga

teatavasti on kalasöömine igati kasulik. aga isegi ilma selleta maitseb kala mulle päris hästi. ja viimasel ajal on värske kala valik veidi suurem ning ka ostukohti on rohkem, kui mõned aastad tagasi.
igatahes. koha on muidugi imeline ja Sadama turult oleks seda ka saanud, lausa roogituna; aga ma ostsin täiesti rookimata haugi hoopis Jaama turult. selline kena pisike kala. ammu pole olnud ja üleeile vist sõbranna tegi ja ajas isu peale. lisaks, haug on maru lihtne rookida – või siis on see üks kala, mille rookimine on mul kuidagi käpas. miinuseks on muidugi väikesed luud.
ja muidugi, korralik rasv, mida ei pea olema palju, annab toidule hea maitse.

1 valge kala (ca 800g; haug on hea, koha ka; külmutatud ookeanikala ajab ilmselgelt samuti asja ära, kui see aeglaselt sulatada) – kui on rohkem sööjaid, siis olgu kala rohkem
1 pisem porrulauk
2 tomatit
50-70g võid
50ml 35% koort
soola, jahvatatud valget pipart, 8-9 tera vürtsi, loorberileht, tilgake vett

puhasta kala. võid selle panna ahjuvormi nii, et pea ja saba on küljes (sisikond kindlalt välja); võid ära lõigata (mul laps ütles, et tema ei taha peaga kala :P). fileesid võib ka kasutada, siis on küpsemisaeg muidugi lühem.
kui vormil kaant ei ole, siis vooderda vorm enne kala sinnapanekut nii, et fooliumi otsad saab pärast kala peale keerata.
pane ahi sooja 200 kraadi juurde.
maitsesta kala seest ja kõhuõõnest soola ja valge pipraga.
lõika porru heledast osast diagonaalsed lõigud. tomat lõika veeranditeks ja viiluta. aseta porru ja tomat vormi kala juurde, topi osa kala kõhtu. poeta vürtsiterad ja loorberileht samuti kõige juurde.
vala vormipõhja tilgake vett, pane kala peale võitükid.
küpseta ahjus umbes 20-25 minutit, siis võta välja ja lisa rõõsk koor. küpseta veel maksimaalselt 10 minti. küpsetusaeg sõltub kala suurusest muidugi ka.

kui söömisel haugile õigesti läheneda, saab ka peenikestest luudest lahti; kohaga seda muret ei ole.