" /> kj kaadrikarp vol 6: Middle East in the Magnifying Glass: november 2007 Archives

« oktoober 2007 | Main | detsember 2007 »

29. november 2007

tele.gramm.

Oleme j6udnud Iraani.
Viibime hetkel Mashhadis.
Shiidi moslemite yhes k6ige pyhamas linnas.
Vaid m6nesaja kilomeetri kaugusel nii Tyrkmenistani, kui Afganistani piirist.

Tyrgi ja Iraani vahele mahtusid nii Gruusia, Armeenia, kui ka lumistes varemetes shokeerivalt syrreaalne Mägi-Karabahhi Vabariik.
On juttu ja pilte.
Seikluseid ja fotoylesv6tteid.

Lootsin tänase 88 jooksul järjekordse p6hjaliku sissekande teha.
Kahjuks ei ole siinsete internetikohvikute kiirus ja minu reisiväsimus minuga hetkel päri.
Kulgeme homme l6una poole piki Afganistani piiri.
Ehk on seal päike soojem ja internetiyhendus t6husam.
Päev. Paar.
Mitte rohkem.
Lugemiseni ja nägemiseni.

13. november 2007

Hitchhiker's Express > Budapest - Bukarest - Istanbul @ 48h

Leidnud end napp tund enne hämardumist Budapesti äärse kiirtee algusest, ei olnud meie jurtas taastunud võitlusmoraalist pea midagi järel. Peatselt alanud vihm ning alatult läbi riiete näpistav külm pagendasid meid kiirteesilla alla, tampides segamini viimsedki säilinud pealehakkamise riismed.
Kus häda aga kõige suurem, seal abi kõige lähem. Kuna teisel pool maanteed peibutasid linnast lahkujaid ja sinna saabujaid hiiglaslikud tuledes säravad hüpermarketiketid, seadsime sammud sinnapoole, et vähemalt veerand tundi soojagi saada. Juhtus aga nii, et leidsime oma päästekõrre hoopis shoppingust. Kaks paari kindaid ja helkurpaelu, üks matt ning müts hiljem naasesime juba märksa uljamalt tee äärde.

Värskelt hangitud stiilipunktid tõestasid end peagi ja juba olimegi teel Szegedi poole. Järgmises teeäärses bensiinijaamas võlusime kohalikus keeles hõisatud "Ega Szegedi poole lähe?"-ga ära
muheda olemisega Rumeenia veoautojuhi. Kui selgus, et viimane on teel Bukaresti poole, kohendasime meiegi oma plaane lennult ning ühendasime need tema omadega. Tegu oli igati teretulnud ootamatusega, sest Serbia läbinuks me nagunii marsruudil Novi Sad - Belgrad - Niš, ehk siis juba eelmisel aastal sõidetud teed mööda.
Sofia vahelejäämisest on ehk pisut kahju, ent mis seal ikka - Bulgaaria on ju Eestist kiviga visata.

Meie juht osutus erruläinud sõjaväelaseks, kes veel 90ndate lõpus Angoolas ÜRO sinikiivrite seltsis rahu valvanud. Seitsme aasta järel sai mehel sõjaväedistsipliinist aga enam kui küllalt, relv vahetus rooli ja kiiver nokatsi vastu.
Paari öise pausi järel jõudsime hommikutunniks umbes täpselt Rumeenia südamesse, pisut maad peale Sibiu linna. Einestasime kõik ühiselt teeäärses sööklas ja läksime sõpradena lahku, sohver magama, meie edasi Bukaresti suunas hääletama. Muide, saateks meie hommikusöögile võisime pool tundi läbi räämas sööklaakna koduselt tuttavat lumesadu nautida. Õnneks vaibus sadu sünkroonis meie taldrikute tühjenemisega ja viis minutit hiljem polnud juhtunust enam jälgegi.

Söökla ukse eest hankisime endale veoauto järgmise asulani ja veetsime ise suurema osa teest ninapidi vastu aknaklaasi ümbritsevat maastikku imetledes. Käänuline tee ronis üles ja alla läbi kümnete pisikeste külade, ümbritsetuna paksu põlislaanega kaetud mäenõlvadest, kus puuvõrade sügispuna siin-seal tuhmvalgeks sügislumeks ümber sulas.

Hoolimata valgenevatest mäenõlvadest näksisid lambakarjad orus segamatult orus rohtu ning kohati paistis kõik äravahetamiseni sarnane Türgiga. Türgi lähenemisest andis aimu ka järkjärguline liikluskultuuri kehvenemine, mis meie noore sohvri aegajalt peenel toonil vanduma pani. Suurima teeäärse vaatamisväärsuse suutsin ma küll kahjuks maha tukkuda - nimelt olla veoauto majaga kokku põrganud.
Piletiraha mulle tagasi ei makstud, küll korraldati aga kordusetendus. Uljalt järjekordsest pimedast kurvist väljudes nägime kummalgi sõidureal kõrvuti meie poole tormavaid veoautosarvi. Loetud meetrid enne saatuslikku metallikriginat suutis vastassuunas planeerinud truck end siiski õigesse ritta tagasi kista, millele järgnes iseenesestmõistetavalt meie juhi katkematult mahlakas sõnavõtt raadiomikrofoni.

Jõudsime siiski elusalt pärale ja leidsime endid ca 100km enne Bukaresti, mingisuguse Jumalast hüljatud asula tolmuga kaetud bensiinijaamas, kus iga viimne kui piksel äravahetamiseni Türgit meenutas. Ei läinud väga kaua, kui saime endale Türgi veoauto Bukarestini, ja nagu hiljem selgus, tegelikult lausa Istanbulini.
Lõppkokkuvõttes läbi kolme riigi kestnud suhtlus Erzaniga põhines kehakeelel, keerukatel salvrätijoonistel ja hulgal suhteliselt seosetutel Türgi ning Inglise keelsetel sõnadel.
Erzan osutus ülimalt meeldivaks ja südamlikuks meesterahvaks ning tema esmane üllatus Eesti rahvaarvust teadlikuks saades oli võrratult koomiline ja siiralt mõistmatu reaktsioon stiilis 'Allah hoidku, teie rahvas on hädas, miks te ometi kodumaal ei reprodutseeri?!'.

Bukarestini jõudnud, tegime ääri-veeri juhile selgeks, et tegelikult ei ole meil kavaski enne Türgit autost lahkuda, ja sõit läks rõõmsalt edasi. Bukaresti äärses ummikus olime muuhulgas tunnistajateks mobiilsele maanteemüügile. Nimelt haakis end meie liikuva veoauto juhipoolsele astmelauale mõneks ajaks vanemapoolne luitunud kuues meesterahvas, kes seejärel Erzaniga elavalt enda maailma mõttetuimate neoondekoratiivvidinate hinna üle kauples.
Kaup jäi siiski tegemata, müügimees potsatas kurvalt tagasi pimedale maanteele ja mõne aja pärast kadus tahavaatepeeglist ka neoontutikeste lillakas kuma.

Bulgaaria läbisime kahjuks tervenisti kottpimedas, nii et 'linnukese kirjasaamisest' hoolimata haigutab meie jaoks siiani selle riigi kohal võrdlemisi valge laik. See mis pimedas aknast siiski mööda jõudis vilksatada, jättis endast aga suhteliselt Nõukogudeliku mulje ja kirillitsaga käsikäes oli illusioon järjekordsest ajahüppest täiuslik.

Hoolimata öisest kellaajast ja ümbritsevast kolkakandist oli maanteel miilitsaid kui putru (kuigi ametlikult siiski politsei, kasutan õigema mulje huvides 'miilitsa' märksõna). Ja ei möödunudki kaua, kuni järjekordne teeäärne patrull uljalt sauaga vehkides ka meie masina peatuma sundis.
Tähelepanuväärne on see, et vaevumata esialgu isegi ust või akent avama, asus Erzan altkäemaksu valmis otsima. Kuna nii tema kui meie väikseima vääringuga ühisrahatähed olid 20eurosed, pidigi ta kirudes ühe sellisega autost välja hüppama. Meile ei paistnud kabiini kätte muud, kui aegajalt siia-sinna visklev taskulambihelk ja sovietliku uljusega kuklasse lükatud vormimüts. Viis minutit hiljem naases Erzan vandudes autosse, visates kaks 5eurost kupüüri põlgust täis pilgul armatuurlauale.
Kas pole ütlemata armas, kui miilitsionääridel on altkäemaksu lahtivahetamiseks lausa sobivad rahatähed kõrvalegi pandud?

Ülejäänud öised tunnid möödusid Lõuna-Bulgaaria mägedes üles-alla roomates. Kuna eelmisel ööl põõnasin mina, siis seekord jäi moraalne õigus uinuda Siimule. Mina rippusin poolsuletud silmadega nö. 'vahipostil' - juhuks, kui meie imetoredal ja südamlikul sohvril pidanuks äkitselt tekkima vastupandamatu kihk meid vägistada, kägistada ja soolvees marineerida.
Hoolimata kinniliimuvatest silmalaugudest on mul siiski oma ülevaloleku tõttu siiralt hea meel, sest maastik oli taaskord muinasjutuline - juba Rumeeniast tuttavad punased salud lumest valgendavate metsaalustega. Ainult selle vahega, et enam ei kumanud need metsad kätte ümbritsevatelt mäenõlvadelt, vaid naaldusid pimedal maanteel orienteeruva veoauto kohal kokku lõppematuks võlvkäiguks.

Kella nelja paiku öösel keeras Erzan veoauto teepervele ja minul ning Siimul jäi üle vaid imestada, miks kurat me endiselt Bulgaarias oleme. Asutasime end kabiinist välja ronima, et tee äärde telki püsti lüüa, mille peale Erzan omakorda ilmeka pantomiimiga teatas, et meie kohuseks jääb Bulgaaria diisli-imejate eemale peletamiseks kabiinis istmetel magada. Nii tukkusimegi öö mööda hernehirmutistena, samal ajal kui Erzan ise õndsalt istmete tagusel lamatsil põõnas.

Hommik oli idülliline. Veoautost vasakule jäid kolm räämas roostetanud kioskit, vastavalt Nike'i, Adidase ja Reeboki logodega; veoautost paremal kõikuv liiklusmärk teatas 2km järel saabuvast Türgi piirist; veoauto kohal laius pea kuupikkuse halli masenduse järel esmakordselt horisondist horisondini laiuv ääretu tühi taevas.
Viis minutit hiljem jätsime Erzaniga hüvasti, tema võttis koha sisse veoautode järjekorras ja meie jalutasime seljakottidega piiripunkti poole. Viimase liigutusena Bulgaaria pakkisime oma joped kotti, kuhu nad siiani puutumatult ka jäänud on. Meie õnn ei jää tõenäoliselt küll kauaks kestma, kuna mitmedki eesolevad punktid hirmutavad juba praegu miinustesse langevate temperatuuridega.

Otse piiripunkti järel sinisinisesse taevasse sirutuvad minaretid tekitasid kuidagi kergelt kodusegi tunde ja suvise muretusega asusime mööda maanteeäärt esimese bensiinijaamani lonkima. Poole-kolmveerand tunnise laisa ja lohaka hääletamise järel peatus meie kohal juba tuttav veoauto ning ühes vana hea Erzaniga jätkasime sõitu Istanbuli pole.
Peegelsile asfalt sirutus noolena horisondini ja soe suvepäike paitas pehmelt läbi aknaklaasi, novembri kohta polnud kohe üldse paha. Ja Türgile omaselt tekkisid muidugi maantee äärde regulaarse sagedusega avariipaigad, millest esimene kujutas endast kiirteele külili paiskunud trucki. Kuidas on võimalik tikksirgel, kummaski suunas kolmerealisel maanteel ideaalses nähtavuses end veoautoga kummuli keerata, jääb mulle küll vist igaveseks mõistmatuks.
Inshallah.
(kui Allah tahab)

Kui Istanbul viimaks servapidi kätte hakkas jõudma, langes meie sõidukiirus ajutiselt 3km/h. On paratamatu, et 11miljonilise populatsiooniga linnas valitseb enam-vähem ööpäevaringselt tipptund. Võrreldes linnast välja suunduva - 9km/h liiklusega läks meil niigi hästi. - 9km/h liikumiskiirus kujutas endast antud juhul grupiviisilist kiirteel tagurdamist, kuna reisibussi, veoauto ja mitme väikesõiduki vaheline ahelkokkupõrge oli tolle sõidusuuna pea täies ulatuses sulgenud. Elu metropolis, mis muud. Sellest hoolimata olen ma veendunud, et eestlastest sohvrite olemasolul oleks siinne õnnetuste hulk veelgi suurem ja ulatus märksa traagilisem.

Erzan keeras peagi ära kodu poole, jätsime mehega taaskord hüvasti ning seadsime kursi linnasüdame poole. Kui trammi pealt maha astusime, helkisid Agia Sofia ja Sinise Mošee kuplitelt vastu veel viimased päikesekiired. Hetkegi kaotamata seadsime sammud juba tuttava pagariäri poole, et viivitamatult juba talumatuks muutunud sütlaçinälga leevendada. Sütlaç kujutab endast imemaitsvat riisipudingut, ühte vähestest väljavalitud dessertidest, mis suudab konkureerida kauge koduse kohupiima(puru)koogiga.

Pagariäri tühjaks tehtud, jalutasime Sinisest Mošeest vaevalt viiesaja meetri kaugusel olevasse Sinbadi-nimelisse noortehosteli, mille eelmise Istanbuli visiidi ajal liiga kallina välja olime praakinud. Seekord osutus 9€ - 15% = 7.65€ öötaks meile vastuvõetavaks ja hoolimata kavatsusest juba järgmisel hommikul Ankara poole lahkuda jäime siia veel mõneks ööks logelema.

Võrreldes näiteks analoogse populatsiooniga Londoniga jätab Istanbul märksa soojema, õdusama ja isiklikuma mulje. Seda küll nö. Aasia-poolses Istanbulis, Euroopa-poolne linnaosa sarnaneb oma pilvelõhkujate klaasi ja roostevaba terase ning taevani kõrguvate tornelamutega kohati igale teisele anonüümsele suurlinnale.
Kuna mu 'päästikusõrm' oli tegevusetusest juba vaikselt küüru hakanud jääma, olin igal hommikul juba seitsmest jalul, et karges hommikuvalguses mööda kohalikke põik- ja tupiktänavaid ringi luusida.


11nov07-31.jpg


...


11nov07-27.jpg


...


11nov07-28.jpg


...


11nov07-38.jpg


...


11nov07-21.jpg


...


11nov07-26.jpg


Tuleb tunnistada, et hoolimata jopede varna jäämisest on hilissügisene Istanbul küllaltki tujukas ja tugevad meretuuled võivad päikesepaistes sinavast taevast vaid mõne hetkega pilvise sajuilma tekitada. Töö tehtud, tõttavad pilved taas omas suunas, jättes nördinud päikese endi tekitatud laga kuivatama.


11nov07-16.jpg


...


11nov07-36.jpg


...


11nov07-23.jpg


Nii kulgeski juba mu teine pildistamishommik, kui kaheksa-üheksa paiku lahe kohal tormimassiivid suure mürinaga kokku põrkasid ja suure tuule üles keerutasid. Süda aimas halba ja tagasi hostelini jõudsin täpipealt hetkel, mil esimesed rahekuulid maapinna poole tulistati. Ukse peal astus mulle vastu lummatud silmadega administraator,
"Esimene kord, kui Istanbulis sellist asja näen...".
Siimul pole hommikustest vaatemängudest loomulikult õrna aimugi ja kui tema viimaks silmad avab, on ilm üldiselt settinud ning väljas kas permanentne päikesepaiste või pilvisus.
Hilise ärkamise traagika, mis teha.

Tujukusest hoolimata püsib temperatuur talutavana ja näiteks esimesel Istanbuli-hommikul leidsin end lausa T-särgi väel hotelli katusel pilvisest taevast tibutava vihma käes oma 'devil stick'idega žongleerimas. Ma pole end kunagi eriti karastunud inimeseks pidanud, ent pisutki lõuna poole rännates jätavad vist ka kõige külmakartlikumad eestlased endast paraja raudmehe mulje.
Raudmehepilt kordus õhtul, kui duši alt tulnuna pea pool tundi palja ülakehaga mööda jahedat tuba ringi loivasin. Samal ajal puges meie nepaallasest toanaaber voodisse soojas aluspesus, silmini kinni nööritud kapuutsiga villases kampsunis ja villastes papudes. Ja sündinud oli ta seejuures pea Mount Everesti jalamil !?!

Nepaallane osutus igati meeldivaks vestluspartneriks ja tänuväärseks infoallikaks ning mu vahepeal juba kustunud lootus veel sel talvel Nepaali külastada tõusis taas tuhast. Kurat-teab-kust oli mul meelde jäänud, nagu katkenuks talvekuudel suure lumehulga tõttu maanteeliiklus Delhi ja Kathmandu vahel ja lennuki peale ei tahtnuks ma väga raha raisata. Meie eksiilis viibiva sõbra sõnutsi olevat tee aga enamjaolt läbi terve talve avatud ja ka talvekuude temperatuurikõverad kõlasid põlisele Eesti poisile igati vastuvõetavatena.
Kõikide asjaolude soodsa kokkulangemisena tahaksin tegelikult millalgi aastavahetuse paiku ette võtta üle veerandtuhat kilomeetrise jalutuskäigu Himaalajates, paremini tuntud vist Annapurna Ringi nime all.

Antud juhul kõnelen siis puhtalt enese, kui põlise eesti poisi eest. Rosinasilmne ja Krimmi-hõnguline Siim peab mainitud mõtet ilmseks enesetapuks ja veedaks selle asemel meeleldi kolm valutut talvekuud Goa randades üles soojenedes.
Siimu jaoks, kelle pea igale liigutusele eelneb alateadlik kalkulatsioon plaanitava ettevõtmise energiaefektiivsuse ning ratsionaalse otstarbekuse kohta, kõlab pea kolmesaja kilomeetrine talvine jalgsimatk ülimalt ebaadekvaatse edasiliikumismeetodina.
To each his own.

Aga jah, minu puhul viitavad hetkel kõik Märgid katkematu järjekindlusega Himaalaja mägede poole. Ungarlasest Everesti-vallutaja Davidi pajatused; loetud "Annapurna" raamat ja nüüd kohatud Everesti-tagahoovipoiss.
Sekka veel huvitav fakt, et 1986ndal aastal, kui esimese alpinistina ilma lisahapnikuta Mount Everesti otsa tõusnud legendaarne Reinhold Messner naases oma viimaselt 8km kõrguse mäetipu vallutuselt tagasi Kathmandusse, oli just meie uus sõber selleks nooreks fotostuudio töötajaks, kes Makalu ja Lhotse mäetippudel sündinud fotod Ressneri tarvis ära ilmutas.
The world is such a small place.

Kui jutt juba Märkide peale läks, siis mainiksin veel üht paari päeva tagust situatsiooni, mille iroonia lihtsalt liiga tabavalt täpseks osutus, et seda pelgaks juhuste kokkulangemiseks pidada. Et kõik ausalt ära rääkida, pean ajas umbes poolteist kuud tagasi ühte Moldova internetikohvikuöösse siirduma, kui esmakordselt avastasime teoreetilise võimaluse eesoleva tee peal ka Iraagist läbi põigata. Nimelt olevat võimalik kurdide kontrolli all olevat Põhja-Iraaki külastada Türgi - Iraagi piirilt väljastatava paberviisaga. Ja vähemalt tol hetkel oli tegu kogu Iraagi ainsa võrdlemisi turvalise territooriumiga, kus nt. suitsiidipommitamisi praktiliselt ei eksisteerinud ja kontroll provintsi piires oli kohalike kurdi politseijõudude käes.
'Kurdistani regioonist' vaid paarikümne kilomeetri kaugusel asuvasse Mosulisse minek olnuks aga juba ilmne enesetapp - halvimal juhul tabaks Mosulis ringi uitavat välismaalast kuul esimese viie minuti jooksul, parimal juhul õnnestuks enne inimröövi ehk veerand tundigi ringi loivata.

Meie esialgsetest uitmõtetest jõudis mööduda vaid paar nädalat, kuni Türgi ähvardas Põhja-Iraagi piires asuvaid PKK-võitlejate positsioone rünnata nii maalt kui õhust. Pea paar aastat piirkonnas väldanud 'võrdlemisi' rahulik olukord oli jõudnud otsakorrale, kui Kurdi võitlejad Hakkari provintsis toimunud varitsuse käigus tapsid üle kümne ning võtsid pantvangi kaheksa Türgi sõdurit. Meie Iraagi-lootustele sai hetkega jäme kriips peale tõmmatud.
Nüüd, veel kuu hiljem, näis olukord olevat aga mõneti stabiliseerunud ja kuigi lahingkopterid ründavad PKK Põhja-Iraagi mägedesse pikitud positsioone päevast päeva, pole Türgi ülemaailmse tohutu poliitilise surve tõttu siiani maapealse invasioonini jõudnud. Lootus lõi taas vaikselt hõõguma.

Leidsin end taas reisifoorumitest Türgi - Iraagi piiripunkti kohta infot hankimas, kui sattusin puhtjuhuslikult ühe Inglise seljakotiränduri blogilehele. Loo algus oli pea äravahetamiseni sarnane minu ja Siimu plaanidega - olles tuuritanud ringi Türgis, tekkinud kahel noormehel spontaanne mõte paariks päevaks ka Põhja-Iraagist läbi põigata. Jätnud seljakotid Türki bussijaama, saabusid poisid piirile, läbisid ülekuulamise ja läbiotsimise ning said 'rohelise tule'. Kuna selleks hetkeks oli väljas juba pimenenud, pakkusid piirivalvurid lahkesti öömaja oma sohval ning peale hommikuteed ja -einet lausa küüti esimese asulani. Imeline, kas pole?

Esimese asulani nad ka viidi, täpsemalt kohalikku politseijaoskonda. Paaripäevase sealviibimise järel eskorditi noored käe- ja jalaraudades edasi juba regiooni pealinna Irbili kinnipidamisasutusse, kus nad järgmiseks kolmeks nädalaks ka eraldati. Poiste uueks koduks said 18m² kambrid, mida jagati 49 teise kinnipeetavaga - reaalsuses tähendas see inimese kohta nii päeval kui öösel umbes 30cm² põrandapinda.
Et noortel olid passis juba eelnevalt viisad nii Afganistanist, Pakistanist, Iraanist, kui ka Süüriast, peeti neid väljaõppe läbinud islamivõitlejateks. Seda hoolimata sellest, et oma ümarate prillide ja lumivalge nahaga jättis loo peakangelane pigem mulje tüüpilisest kolledžinohikust.

Esimene võimalus kontakteeruda välismaailmaga saabus peale nädalast kinnipidamist, kui vanglasse rutiinsele kontrollile saabus Punase Risti esindaja. Sellest hoolimata möödus veel kaks nädalat, kuni poisid viimaks vabastati. Loo iroonia rõhknael seisneb aga selles, et noorte nimed olid Zim & Christopher!
What's the chance?!

Nii et kui üleüldse mingisugused abstraktsed suunavad Märgid siin elus eksisteerivadki, siis seda võib vist nimetada Märgilt haamriga piki pealage saamiseks. Niisiis otsustasime hetkel Iraaki nina siiski mitte pista. Julgen arvata, et kui meie vanemad kogu selle reisi osas üleüldse millegagi kahel käel ja täiel rinnal päri on, siis just selles otsuses. Otse loomulikult on käesolev sissekanne ka esimene kord, kui nad üleüldse meie kustunud Iraagi plaanidest midagi kuulevad :)

Järgmine kuu tõotab sellegipoolest põnevaks kujuneda, teatavasti on lisaks Pakistanile nüüd ka Gruusias välja kuulutatud eriolukord ja Tbilisi tänavatel patrullivad relvastatud mikihiired.


asd.jpg
(tõe huvides olgu lisatud, et tegu on seni esimese siinse mitte minu sulest pärit fotoga)


Kui siia lisada pühapäeval neli laeva uputanud võimas Musta Mere torm (loomulikult oli/on meil plaanis Gruusiani liikuda piki Musta Mere lõunarannikut), siis jääb tõesti mulje meile kaela sadanud Allahi vihast. Mis järgmiseks?

Käesoleva teema lõpetuseks näib hetkel kõige paremini sobivat järgmine Ibseni tsitaat:

"There is always a certain risk in being alive, and if you are more alive there is more risk".

Ja kui jutt juba klassikutele läks, siis ärgem unustagem Mark Twaini:

“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”


11nov07-34.jpg


...


11nov07-13.jpg


...


11nov07-20.jpg


...


11nov07-29.jpg


...


11nov07-04.jpg


...


11nov07-03.jpg


...


11nov07-40.jpg


...


11nov07-17.jpg


...


11nov07-22.jpg


...


11nov07-12.jpg


...


11nov07-07.jpg


...


11nov07-33.jpg


...


11nov07-24.jpg


...


11nov07-10.jpg


...


11nov07-11.jpg


...


11nov07-39.jpg


...


11nov07-01.jpg
Kes ütles, et Sürrealism on surnud?


PS.
Tahaks fotode tehnilise poole pealt veel niipalju lisada, et olen täiesti teadlik siinsete fotode kohati nähtavalt nigelast pakkimiskvaliteedist ning järelteravustamisest põhjustatud 'treppidest'. Paraku kulgevad minu käesolevad rännakud viisil ja stiilis, mis lihtsalt ei võimalda seljakotis sülearvuti kaasas tassimist. Kaamerakott isegi on juba piisavalt suur turvarisk ja lisakaal. Sestap olen sunnitud 'kodukontoriteks' modifitseerima tee peale jäävaid suvalisi internetikohvikuid, mis üldiselt ei hiilga oma võimaluste rohkuse või monitoride kvaliteediga. Fotode haldamiseks kasutan ca 1MB suurust IrfanView vabakasutusprogrammi, mis sellise suuruse juures isegi fantastilisel hulgal võimalusi pakub. Kahjuks näib mul puuduvat igasugune kontroll sealsete teravustamisparameetrite üle ja nagu sai juba mainitud - tihtipeale ei võimalda kuvari seisukord piltide osas mitte mingisugust adekvaatset hinnangut langetada ning olen sunnitud tegutsema pea pimesi.
Kingitud hobuse suhu ei vaadata.
Take it or leave it.

6. november 2007

Riia - Kaunas - Varssav - Krakow - Budapest

Meie lahkumispäeva järgse lahkumispäeva järgse lahkumispäeva hommikust sai vaikselt pärastlõuna ja kui ma viimaks pakitud kotiga Tallinna kesklinna poole liikusin, tibutas hallisegusest taevast peent uduvihma ja hämariku saabumine polnud enam kaugel.
Olnuks mõttetu enam samal päeval hääletama hakata, ent kuna me ei talunud enam mõtetki VEEL ÜHEST ööst Tallinnas, otsustasime öö veeta Siimu sugulaste juures Pärnu kesklinnas. Kuna pererahvas pidi alles öösel saabuma ja meid sisse lasknud peretütar kadus mingil hetkel kohaliku ööklubi teed, leidsin end varasel kesköötunnil Rafaello-nimelise taksikoeraga rõskes Koidula pargis ringi lonkimas.

Kuna koer ei soostunud juba päheõpitud marsruudist sammugi kõrvale kalduma, ei jäänud minu osaks suurt muud, kui kuulekalt rihma otsas järgneda. Meenus eelmine peatükk lemmikloomasarjast - Davidi kilpkonnade söötmissaaga Budapesti äärse jurta veerel. Peagi rändasid mõtted eilsest homsesse ja läbi pea kihutasid kõikvõimalikud uitmõtted seoses eelseisva pika rännakuga, mida aeg-ajalt katkestasid vaid laupäevaõhtuste Pärnu nolkide alkoholivines hüüded.

Järjekordne hommik veeres pererahvaga suheldes lõunale ja saanud lõpetuseks pereisalt küüdi Raeküla risti, leidsime end hääletamast sama elektriposti alt, kust justkui alles eile olime ju teele läinud. Läbi terve Baltikumi, otsaga Varssavini välja kogesime sarnaseid deja vu´sid, hääletades kohati täpipealt samades punktides, kus septembri alguseski. Kilomeeter kilomeetrilt ja sada sajalt läbisime vaevaliselt äsjatuldud teekonda tagasi Varssavi suunas. Ainult et külm oli vahepeal veelgi õelamaks ja päev lühemaks muutunud.

Esimese hääletamispäeva õhtutundidel langetasime vale otsuse, kui Riia hüdrolektrijaama esise teeparandusfoori tagant hääletatud Eesti veoautoga kursi tavapärase Panevėžyse asemel Klaipeda suunas võtsime. Päev oli nii või teisti omadega ühelpool ning sohvriga koos Šiauliaini sõitmine pikendas meie paratamatut sukeldumist kainestavalt külma sügisöhe. Samuti lootsime selle Šiauliai-põikega pisutki vaheldust tuua juba tüütavalt pähekuluvasse marsruuti.

Õnneks me tol hetkel veel ei teadnud, et vaheldus hääletamisrutiini tuleb seekord ränga hinnaga. Järgnenud "sinise esmaspäeva" teekond tipnes ca 35km-ga (neist pool taaskord jala läbitud), mis osutus uue rekordi väärselt halvaks päevaks meie hääletamiskarjääris. Seda hoolimata pidevast liiklusest ja meie suhteliselt normaalsetest positsioonidest. Kui siia juurde lisada, et selle päevase Leedu-lõksu jooksul kerkis uduste autoakende tagant meie suunas oma 7-8 keskmist sõrme, tõusis naabervabariik Läti kõrval meie ebahääletamissõbralike riikide dünaamilise edetabeli absoluutsesse tippu.
Neid "fucke" oli rohkem, kui terve eelnenud aasta jooksul kokku!


05nov07-01.jpg.jpg


Ka teisipäevane hommik ei toonud enesega mingisuguseid rõõmusõnumeid. Lõdisedes telgist välja roninud, ümbritses meid aastate jooksul juba harjumuspäraseks saanud karge sügismaastik, värvidest pea tühjaks imetud, kõle ja klaar. Hoolimata igati tublist telgist ja adekvaatsetest magamiskottidest ei osutunud ööd telgis enam ammu muretuks vabaõhumeelelahutuseks. Kui varastel öötundidel magamiskottidesse pugeda, ei olnudki midagi hullu, aga hommikune kargus hiilis luudesse ja sundis lisariiete järele haarama juba igal hommikul tublisti enne plaanitud ärkamisaega. Mind puudutas see probleem esimese nädala vältel Siimust märksa rohkem, kuna erinevalt temast püüdsin ma veel viimase hetkeni magamiskotti sihtsotstarbeliselt kasutada, st. mitte sinna "otse tänavalt" täisriietuses sisse hüpata. Tagantjärele tuleb tõdeda, et Siimu seekordne hügieenivaenulik lähenemine osutus seekord ehk õigemaks.
Loobunud viimaks tuuleveskitega võitlemast, sai minugi tavapäraseks ööriietuseks kinninööritud kapuutsiga pusa ja pikad püksid (et vähegi mingit distsipliini ja puhtust säilitada, kasutasin seks otstarbeks küll vahetuspükse).

Kui ka teisipäev juba täielikult nurjuda ähvardas, naeratas meile viimaks õnn ühes Kaunase-järgses 'truck-stopis', kus tihtipeale Eesti juhid kodunt lahkudes või sinna naastes tavatsevad puhkepausi teha. Peale nappi puhkust ja ühte ummikusse jooksnud diskussiooni Eesti veoautoga saabunud umbkeelse juhiga, osutus meie päästjaks minibussiga kodukeelne abielupaar, kellega ühes õhtuks Bialystoki veerele jõudsime. Säilis napp lootus ööseks Varssavisse jõuda, et seal ehk eelmisel visiidil kohatud Ana külalislahkust veelkord ära tarvitada.
Laagrisse jäime siiski maanteeäärse põllu veerele, vaevalt 60km kaugusele seatud eesmärgist.

Hoolimata jätkuvast külmast tervitas meid kolmapäeval esmakordselt päikesepaiste. Olgugi, et kahvatut sügispäikest jätkus vaid tunniks-pooleteiseks, oli see meile oluliseks innustuseks. Jõudnud varasel pärastlõunal Varssavisse, jätkus aga ebaõnneseeria. Ana visiitkaart ja telefoninumber osutusid jäljetult kadunuks ning ka kaugteel kodustes sahtlites korraldatud otsingud lõppesid edutult. Samuti jäi tummaks Varssavisse õppima kolinud Kaarli telefoninumber.
"Mobiiltelefon, millele te helistate, ei ole sisse lülitatud või asub väljaspool teeninduspiirkonda..."

Matsime lõplikult lootuse dušile ja voodikohtadele ning seiklesime trammi-bussiga Varssavi kesklinnast kaugele välja Janki nimelise eesasulani. Hääletamine kulges taas häbiväärselt edutult ja tunni-pooleteise järel, kui hämarik viimaks maad võttis, polnud ükski auto isegi peatunud mitte. Hoolimata hommikul kohatud päikesele oli õhus esmakordselt tunda jäist hingust, mis pistodana läbi iga kui viimase riidekihi ihuni tungis ja halastamatult igast suunast meieni murdis.

Kaalunud oma võimalusi, naasesime tunnise ühistranspordikadalipu järel Varssavi südamesse. Kuna õhtune jäine hingus meid mingil moel ei ahvatlenud ja Varssavi kontaktid jäid seekord kättesaamatuks, otsustasime öise bussi- või rongisõiduga kaks kärbest (transpordikärbes ja ööbimiskärbes) tappa. Keskööl Krakowi poole suunduv rong osutus hinna poolest ainsaks meile vastuvõetavaks alternatiiviks ning koos tudengisoodustustega maksime kumbki pileti eest 34 zlotti (ca 150EEK). Tundus igati vastuvõetav 7h rongisõidu kohta. Loomulikult ei olnud tegu magamiskohtadega, vaid kaheksakohaliste istumiskupeedega (mis tundub olevat üks kõige ebameeldivamaid kohapaigutusviise).

Loomulikult leidus meie kupees üks õnnelik joobnud vanamees, kelle ennastunustav lällamine vaheldus nilbete lähenemiskatsetega kõrvalistuvale neiule. Kuidagi oli meil taas killuke õnne ja poole tunni järel kadus sell ühes kompanjoniga meie kupeest igaveseks. Mis tähendas, et kummalegi neljakohalisele istmele jäi nüüd kolm inimest. See võimaldas pisut hinge tõmmata ja silmagi sõbale lasta.

Ärkasime naiskonduktori monotoonse hääle peale. Heitnud põgusa pilgu meie piletitele ning nõudnud seejärel näha meie dokumente, hindas naine meie piletid kehtetuteks ja nõudis meilt järsku ei-tea-kust-võetud 100zloti suurust summat. Hetkeks, mil inglise keele oskajast kolleegi otsima mindi, oli probleemi olemus meile juba suhteliselt selge. Nimelt kehtib tudengisoodustus Poolas (ja ka paljudes teistes riikides) VAID kohalikele tudengitele ja kõikvõimalikud paljukiidetud ISIC'ud ja Euro26'd osutuvad täiesti kasututeks. Varssavi vaksalikassas polnud keegi sellest aga sõnagi maininud ning ülima südamerahuga müüdi meile ISIC-kaardi näitamise peale sooduspiletid.

See kõik kõlas kuidagi äärmiselt tuttavlikult ja ühel hetkel tabas mind täielik deja vu. Kolm aastat tagasi läänepiiri äärsest Szczecinist aastavahetuselt naastes sattusin oma tollaste eestlastest kaaslastega täpselt samasse olukorda. Soetanud täiesti pahaaimamatult portsu tudengipileteid, tunnistati need kõik hiljem kehtetuks ja sunniti meid rongis uusi täispileteid ostma. Vähemalt õnnestus meil hiljem Varssavisse jõudes nö. kasutamata jäänud piletite eest vist isegi pea 100% rahast tagasi nõuda. See meenutus ajendas mõningase kemplemise järel käega lööma ning alistunult uusi pileteid ostma. Esmasele 34+34 zlotisele väljaminekule järgnes nüüd juba 49+49+6 (piletite kirjutamise tasu) zlotine nõue.
Nurinale avaliku röövimise kohta vastas kohalekutsutud konarliku inglise keelega noor meeskonduktor ootamatu hõiskega: "Intercity is the best company in the Europe!", ise suurest naljast ja uhkusest särades.
"Viva la Intercity!", trükkisin alistunult kohaleveetud makseterminali oma PIN-koodi.
"Viva Estonia!", hõiskas pärlendavalt teravmeelne konduktor vastu.

Koidikul rõskesse Krakowisse jõudnud, oli meie esmaseks missiooniks kehtetuks kuulutatud piletite eest raha tagasi saada. Muidugi maksti meile algsest 68 zlotist tagasi vaid 62, põhjendusega et 6zlotine piletikirjutamistasu tagastamisele ei kuulu. Ühesõnaga osutusid meie Krakowi-piletid lõppkokkuvõttes 150kroonise tükihinna asemel pea 250kroonisteks. Siiski oluline vahe, eriti veel ökorežiimil reisides.
Viva la Intercity!

Krakow kujunes viimaste aastate jooksul meile kui vallutamata jäänud mäetipuks. Alatasa pärisid meie Poola sõbrad ja kaaslased, kas me ikka Krakowis oleme ära käinud; kas me ikka Krakowi oleme ära näinud. Kuna suundusime seekord Varssavist lõunasse, jäi Krakow meile sedakorda lausa põiki tee peale ette ja olnuks patt mitte "Poola pärlile" pilku peale heita.
Kena ta ju oli, ent sellega peamised elamused ka piirdusid. Olles põlvepikkusest poisist saati Tallinna vanalinna käikudes ja tagahoovides ringi luusinud, on meie "vanalinnalatt" juba ammu piisavalt kõrgele seatud ja aetud.
Tõele au andes tuleb tunnistada, et varahommikune udukardin looritas selle kõik siiski küllaltki kenasse rüüsse, ent ka Tallinna vanalinn omandab udus hoopis uue ja salapärase näo.
Tänu varasele külastusajale õnnestus meil vältida ka mõne tunni pärast tänavatele valgunud turistigrupimasse, kes rikkunuks esmase mulje ja hommiku-uduse atmosfääri sootuks.


05nov07-02.jpg.jpg


...


05nov07-03.jpg.jpg


...


05nov07-04.jpg.jpg


...


05nov07-05.jpg.jpg


...


05nov07-06.jpg.jpg


...


05nov07-07.jpg.jpg


...


05nov07-08.jpg.jpg


...


05nov07-09.jpg.jpg


Lõuna paiku oli maagia kadunud, tänavad umbes ja meie vaksalis tagasi. Lootused kiirest Budapesti jõudmisest hävisid peagi - Pühakutepäeva tõttu olid kõikvõimalikud rahvusvaheliste bussiliinide kontorid suletud. Ainukese alternatiivina näis kella 14:55ne buss Krakowist alla Jablonkasse, praktiliselt Poola lõunapiirile. Samas bussijaamas püüdis kassaluukide kõrval pilku värviline sedel, mis lubas iga 20minuti tagant väljuvaid busse Krakowi bussijaamast otse Auschwitzi muuseumi lävepakule, vaid 14 zlotti edasi-tagasi. Kuna meie Jablonka bussini oli veel mitu head tundi aega, otsustasin morbiidsena kõlava pakkumise ära kasutada. Ruttu selgus aga, et Pühakutepäeva tõttu väljuvad bussid vaid iga 3h tagant.
Et siis pühade tõttu jäi Auschwitzis käimata. Piisavalt morbiidne?

Mõttetu oleks kirjutada, et väljas oli juba pime, kui Jablonkasse jõudsime. Me viimasel ajal vaevalt et üldse jõuamegi kuhugi enne pimedat. "Töötundide" nappus on lausa rusuv. Hääletaja jaoks on nähtavus elulise tähtsusega ja sobiva koha puudumisel tähendab pimeduse saabumine enamasti hääletamise lõppu. Lõikav külm ja vihmasegune taevas omakorda ei ajenda mitte hommikul hõisates teele asumist. Ja kui viimaks jõuamegi tee äärde, oleme sunnitud kraede, kapuutside ja kinnastega oma identiteeti varjama. Miskipärast ei taha inimesed usaldada maantee veerel kulgevaid kapuutsides kinnastatud kogusid. Sest kes veel peale pedofiilide, vägistajate, liputajate ja kaakide kannaks tänapäeval kapuutsi? Kinnaste olemasolu tähendab vaikimisi inimese soovimatust enda tegudest (sõrme)jälgi maha jätta. Ja miks veel tõmmata krae ninani või kaks pusa teineteise otsa, kui mitte varjamaks hõlma alla varutud matšeetet.
Nii töötab keskmise autojuhi pea, kui ta meist 120km/h mööda lennates pelga sekundi vältel hinnangu peab andma.

(Mees)hääletaja jaoks pole paremat varianti, kui ontlik T-särk ( soovitatavad nt. "Yellowstone 1964" / "Love, Peace & Unity" / ise-tikitud-karikakraga-särk ) ja ebagetolikud põlvpüksid (soovitatavalt triibulised või ruudulised; traksid annavad lisapunkte). Sest kes meist mäletaks mõnd kinohitti või krimiuudist, kus triibulistes traksipükstes maniakk vanainimesi lahti lõigub nii et karikakar verest kirju...?
Ja nii ongi juhtunud, et möödunud nädala hääletamispäevad mahuvad vist iga viimane kui üks meie ebaedutabeli TOP 10sse. Ega me muidu nii kiirelt, ise alles kodu eeshoovis, bussist-rongist tröösti otsinuks.

Niisiis, iseenesestmõistetavalt oli väljas juba kottpime, kui buss meid keset Jablonkat enesest väljutas. Saime peagi küüti ja vaevalt viis minutit hiljem jalutasime juba plinkiva tänavalaternaga piiripunkti poole. Kuna riigipiirid on (vähemalt teoreetiliselt) ideaalsed hääletamispaigad, lootsime naiivselt ehk juba samaks ööks kiirelt läbi Slovakkia Budapesti välja jõuda.
Suvel olnuks selline plaan igati teostatavate killast, ent äsja loetletud puuduste, pluss saja muu tõttu osutus see hetkel purematuks pähkliks. Kapuutsidesse kaevunult möödus Slovakkia piiripunktis tund, teine, ja kolmandast poolgi. Kui olime juba telki lahti pakkimas, sammusid läbi öise piiripunkti meie poole kaks tuttavlikku seljakottidega siluetti. Konkurendid muidugi...
Peale mingit hetke tunduvad kõik seljakotirändurid juba kahtlaselt tuttavlikud - "Oot-oot, kas see mitte ei olnud 06' suvel Makedoonias?"; "Ega sa aasta eest juhuslikult Marokos rännanud?" jne.

Konkurendid pärinesid Leedust ning olid teel Slovakkia mägedesse paariks päevaks matkama. Veerandtunnise vestluse järel soovisime vastamisi head teed ja jätsime kolleegid endast tee äärde.
Läbi telgikatte oli kuulda peatunud auto vaikset podinat. Peagi avati ja sulgeti uksi ning juba koduseks saanud mootorimüra kaugenes öhe. Väga hea - siiras heameel teiste edu üle segunes omakasupüüdliku rahuloluga konkurentidest lahti saamise üle.

Slovakkia läbimiseks kulus meil veel poolteist päeva, neist viimane pool lausa teosammul. Ent see kõik ei olnud enam üldsegi nii ebameeldiv, sest viimaks olime teatud-tuntud teedelt uute ja avastamata paikadeni jõudnud. Lisaks võimaldas Slovakkia sügisvärvides mägimaastik oma kulunud külakestega meile kauaoodatud doosi visuaalset naudingut. Nii ei kahelnud me kaua, kui valisime Bratislava ja sealt Budapesti poole tuiskava kiirtee asemel otse lõunasse kulgeva märgatavalt rahulikuma ja maalilisema E77 maantee. Ehk siiski liiga rahuliku, nagu näitasid järgmise päeva teosammud?

Visa esimese päeva õhtuks jõudsime välja Domanikysse, E77-äärsesse külla, nii 30km kaugusele Slovakkia-Ungari piirist. Tähelepanuväärne on see, et päeva viimane tund kulges meil juba pilvitu taeva ja püüdliku sügispäikese all. Värvitult kõle lausmaa oli selleks hetkeks lõplikult välja vahetatud endiselt rohetavate nõlvade ja sinava taevaga. Tundus et just siin, novembri esimestel päevadel Lõuna-Slovakkias, olime suvel sarvist kinni saanud. Võitlusmoraali tõus oli igati oodatud, kuna alles päev varem sonis Siim juba päästvatest lennukitest ning näis olevat ammendanud oma huvi overland-ekspeditsiooni vastu.

Niipea aga, kui päike taas horisondi taha kadus, taastusid endised temperatuuripügalad, naasesid kindad ja klõbisesid lukud. Ööseks varjusime vallamaja? tagusesse räämas staadioninurka. Taas viis hommikune kargus unenäod peast juba seitsme aegu, ent seekord ärgitas miski mind ka magamiskotist välja ronima. Kuigi valgus ei tundunud midagi erilist olevat, otsustasin kaameraga veel pea väljasurnud küla vahele ringkäigule minna. Udumassiivid küla mõlemalt poolt tihkelt ümbritsevatel mäenõlvadel panid mind kui ärasõnatult enda poole sammuma.
Peagi vajusid külakatused madalamale ja madalamale ning ainsa tuttavliku pildina säilis lammas all paremas nurgas.


05nov07-11.jpg.jpg


...


05nov07-12.jpg.jpg


...


05nov07-13.jpg.jpg


Olnuks rumal hetkel ilma kompassita, ise endiselt "pidžaamapükstes", läbi tiheneva uduloori edasi rühkida. Seadsin sammud tagasi ja peagi kerkisid siin-seal, kui seened peale vihma, taas nähtavale juba tuttavad punased katusetupsud. Udumassiivid vajusid aga mõlemalt nõlvalt halastamatu järjekindlusega küla peale, muutes vaevalt poole tunniga koha näo sootuks.


05nov07-14.jpg.jpg


...


05nov07-15.jpg.jpg


Läbisin küla risti ning tõusin idapoolset nõlva katva metsa vahele. Hetkega ümbritses mind maagiline maastik, mis ei jäänud alla ka parimatele muinasõudusjuttudele.


05nov07-16.jpg.jpg


...


05nov07-17.jpg.jpg


...


05nov07-18.jpg.jpg


...


05nov07-19.jpg.jpg


Jõudnud päikeselise mäeharjani, pöördusin ringiga tagasi ja leidsin, et kuigi 'õudus' oli kadunud, säilis muinasjutumõõde endiselt.


05nov07-20.jpg.jpg


Küla pisikeses orus oli aga endiselt tihedasse udusse mattunud ja Siim keeldus esmalt kategooriliselt uskumast, et vaevalt 100m kõrgusel sirab varane päike. Esimeste päikesekiirte läbi murdes loobusime esmakordselt jopedest ja illusioon taastuvast suvest konstrueeris end iseenesest. Mõne aja pärast vabastas udu ka küla noolena läbiva maantee ning võisime hääletamist jätkata.


05nov07-21.jpg.jpg


...


05nov07-22.jpg.jpg


Sujunuks nüüd ka hääletamine, kui võluväel, olnuks illusioon kinnipüütud suvest pea täielik. Piiripunktini jäänud vaevalt 30 kilomeetrit edenesid endiselt äärmiselt visalt ja pooleldi jalutades jõudsime Šahy piiripunktini alles päikeseloojanguks. Ületanud piiri Ungarisse, olime absoluutselt veendunud oma õhtuses Budapesti jõudmises. Samuti nagu olime selles veendunud olnud päev varem ja omakorda päev enne seda. Seekord oli läbida jäänud aga vaid 80km ning Budapesti mittejõudmine olnuks tõepoolest piinlik. Budapestist sai peale Varssavi kontaktide haihtumist meie peamine lootus esimesele korralikule puhke- ja peatuspaigale.
Täpsemalt oli siht seatud juba kord külastatud ja järgi proovitud Budapesti äärsele jurtale.

Kuna Ungari politsei olevat mainitud küsimustes äärmiselt pedantne ja raskekäeline, keeldusid kõik piiri järel peatunud veoautod meid korraga peale võtma. Mõningase koordineerimise järel suutsime tuvastada vähemalt kolm erinevat Budapesti poole suunduvat masinat, plaan oli sedasi eraldi, kuid sama-aegselt pealinna jõuda. Kuna telefonid olid meil mõlemil selleks hetkeks tummad, lubasime kohtuda jurta jalamil. Olgugi, et meil peremehe telefoninumbrist, aadressist või isegi kohalolust vähimatki aimu polnud, olime veendunud oma suutlikkuses jurta taas äärelinnast üles leida.

Kokkulepitud masinate äralangemise tõttu sai Siim auto peale alles tunnike peale mind, ent täiesti uskumatul moel põrkasime mitu tundi hiljem Davidi värava ees sõna otseses mõttes rinnutsi kokku. Saabunud Budapestist Érdi, üks rongi, teine bussiga, ning kasutanud jurta asukoha tuvastamiseks täiesti vastupidiseid ja erisuguseid meetodeid, suutsime kumbki kohale jõuda minuti pealt samal ajal.
Ahjaa, esialgu võidetud tunni olin täies ulatuses ära raisanud kohaliku baari internetinurgas, nii et lõppkokkuvõttes osutus ajakulugi igati võrdseks.

Jurta katuse vahelt kumas valgust ning ka krundi tagumises nurgas lösutava suvila aken oli valge. Must stsenaarium lukus pimedatest ukseavadest ja maalt eemalviibivast peremehest oli hetkega minevikku jäänud. Koputuse peale avas David ukse juba endale kohase külma ning stoilise külalislahkusega.
Nojah, olgem ausad, mis üllatumist võikski oodata mehelt, kes neljal korral seadnud sammud planeedi tippu vallutama. Nagu ma vist ka eelmises postituses põgusalt mainisin, oli jurta peremehe Davidi näol tegu 32a. elukutselise mägironijaga, kelle senised Everesti-ekspeditsioonid olid "piirdunud" omal kopsujõul 8600m piiri ületamisega.

David on tõeliselt multifunktsionaalne mees, kes maailma lagedel kolamise vahel jõuab ka oma kilpkonni sööta ning oma laialt teada-tuntud jurtas rändureid ja seiklejaid üle kogu maailma vastu võtta ja võõrustada.
Või noh, kas just võõrustada...
Kuna David on hetkel organiseerimas järjekordset, seekord siis 2008a. Ungari Everesti-ekspeditsiooni, mille õnnestumise korral saaks temast ja ta partnerist riigi ajaloo esimesed Mount Everesti tipu lisahapnikuta vallutanud alpinistid, on teda hetkel näha harvemini, kui kuuvarjutust. Ka hetkel naudime Davidi külalislahkust, olemata mehest endast viimase 30 tunni vältel varjugi näinud. Karta on, et oleme sunnitud täna ka teekonda jätkama, ilma silmast-silma mehega hüvasti jätmata.

Nii et vastu võtmisega on kõik korras ja hästi, ent edasi peavad külalised juba ise oma heaolu eest hoolt kandma. Jurta omalt poolt aga tagab, et kõik eeldused selleks oleks igati olemas. Lisaks pakub Davidi kabinetinurga raamaturiiulite napp, ent intensiivne valik lugemist äärmiselt erinevatele maitsetele. Minu eelmine ja ühtlasi esimene siinne visiit kulges ellujäämiskäsiraamatute tähe all, seekord tahtsin midagi isiklikumat... ja midagi, mis avanuks mulle pilgu Davidi maailma.

Noppinud riiulilt kolm erinevat Himaalaja-ekspeditsioone kirjeldavat raamatut, pärisin Davidi soovitust lõplikuks valikuks. Kõhklemata tõstis ta esile ühe kolmest, "Annapurna" legendaarse Prantsuse alpinisti Maurice Herzogi sulest. Vähesegi sisukokkuvõttesse süvenemise järel oleksin isegi sama valiku teinud - kui teised kaks olid "yet-another-exhibition-on-Himalaya" sorti teosed, siis "Annapurna" on mägironimisklassika ja alpinismiheroism oma puhtaimal kujul.
Siiral, täpsel ja ennastsalgaval moel kirjeldab ekspeditsiooni juhtinud Herzog 8091m Annapurna mäetipu vallutamist.

Ekspeditsioon kulmineerus 3. juunil, mil Maurice Herzog ja Louis Lachenal esimeste inimestena planeedi ajaloos üle 8km kõrguva mäe tippu tõusid. Enneolematu triumfi eest maksid mehed aga ränka hinda - tipu vallutamisele järgnes enam kui kuu väldanud piinarikas naasmine India piirile, saadetuna halastamatult hommikust õhtuni peksvatest mussoonvihmadest.
Inimvõimete piirilt võidukalt naasnud sangaritel tuli selle kuu jooksul taluda päevast öösse ja ööst päeva kestvat agooniat ning peagi rutiiniks saanud igapäevaseid amputeerimisi ja lahtistelt kondiotstelt surnud kudeme mahakraapimist.
Lummav raamat inimvõimete piiri(tuse)st, puhtast joovastusest ja puhtast piinast.
Nepaal kutsub mind.

Nepaali kutse võib ju küll tugev olla, ent igal teisel rindel näivad probleemid meie ees vaid kuhjuvat. Nagu Türgi sõjalisest tegevusest vähe oleks, ähvardab piirkonna poliitikakatel viimaste ööpäevade sündmuste järel suisa üle keeda.
Teatavasti on möödas vaid paar päeva Pakistani presidendi Pervez Musharrafi šokeerivast teadaandest kuulutada riigis välja sõjaseisukord (ingl. k. 'martial law'). Kuna sõjaseisukord ei kõla just kõige paremini, nimetatakse seda nüüd hoopiski hädaolukorraks (ingl. k. 'state of emergency').

Musharraf kõneleb aateliselt terrorismi ja Islami-äärmuslaste vastu võitlemisest, ent faktid kõnelevad oma lugu. Riigi õiguskantsler, kes vahetult peale teadaannet lükkas ümber presidendi otsuse õigusalususe, on kinni peetud ja koha kaotanud.
Napilt peale esimeste hoiatuste edastamist kadusid eetrist televisiooni- ja raadiokanalid ning alustati mobiilside segamist üle kogu riigi.
Riigi ülemkohtunikud ja opositsiooniliidrid on sunnitud määramata kestvusega koduaresti.
Erinevate allikate sõnul ulatub viimase 48h vältel üle riigi arreteeritud advokaatide ja juristide arv 1500st mitme tuhandeni.

Personaalse soovitusena lisaks Musharrafile, et ehk oleks tema headesse kavatsustesse uskujaid rohkem, kui härra dikt... vabandust, president teinekord analoogsete teadaannete ajal ei rõivastuks mundritesse, mis Põhja-Korea kibedale käpale Kim Jong Il'ilegi au teeksid.
Nali naljaks, tegelikult on olukord piirkonnas äärmiselt tõsine ja seab tugeva kahtluse alla meie hetkel läbi Pakistani plaanitud marsruudi. Hetkel pöördumatuid otsusi teha oleks aga ennatlik ning sestap jälgime pingsalt sündmuste kulgu ja ootame plaanide lõpliku redigeerimisega kuni "esimese liiva settimise ja vee selginemiseni".

Samal ajal, kui terve maailma silmad on suunatud Pakistani poole, teatavad Eesti ajalehtede esikaaned aga Jan Uuspõllu loomingulisest kriisist ning suutmatusest tööd endises tempos jätkata; sekka pommuudised SL Õhtulehe liputajast reporteri paljastamisest (sic!).
Nojah, kui WHO juba teatab, et Eesti riik tervikuna on alkoholi tarbimises kahekordselt ületanud
rahvana säilimise aspektist saatusliku piiri, siis mis seal ikka enam...

Seniks on meil aga tegemist küllalt ja järgmisteks prioriteetideks Türgi läbimine ning Iraani jõudmine. Nagu kõigest muust veel vähe oleks, avastasime eile, et meie nätsuna veninud graafiku tõttu ähvardavad meie Iraani-viisad aeguda enne, kui riigist läbi jõuame. Võimalik, et peame viisadele pikendust paluma. Ent sellele kõigele pole mõtet mõelda enne, kui ise juba füüsiliselt Ankaras viibime.


Morcheeba "Wonders Never Cease",

What do you feel
When you let go of the wheel
Can you take a leap of faith
Will you face the change of pace
There are worlds out there
Beyond compare

Going on a journey
Somewhere far out east
We'll find the time to show you
Wonders never cease