" /> kj kaadrikarp vol 6: Middle East in the Magnifying Glass: september 2007 Archives

« august 2007 | Main | oktoober 2007 »

27. september 2007

Севастополь - Одесса - Chişinău - separatist Transnistria

Jätkakem Sevastoopolist.
Lohistanud oma unised lõustad varahommikuste päikesekiirte saatel internetikohvikust tänavale, võttis meid vastu... ...suur-Sillamäe?!


28sept07-01.jpg


...


28sept07-05.jpg


"Suurejooneline stalinistlik klassitsism" on märksõnadeks, mis ühendavad kumbagi Nõukogude režiimi vältel suletuks jäänud linna. Kuigi 1997.a. Venemaa ja Ukraina vahel allkirjastatud "vendluse ja rahu" lepinguga loobus Moskva viimaks territoriaalsetest nõuetest Krimmi poolsaarel, näib linn pigem just viimastele kuuluvat. Seda annavad põhjust arvata nii linna südames troonivate administratiivhoonete kohal lehvivad Vene lipud, kuklasse lükatud madrusemütsidega linnas ringi trööpavad Vene mereväelased, kui ka meelierutav kogus kõikvõimalikku totalitaarmälestusträni - alustades Igavesest Tulest ja lõpetades rannikujoonele püstitatud hunnitu "sõdur-püss-granaat-dramaatika" monumendiga.


28sept07-08.jpg


...


28sept07-09.jpg


...


28sept07-16.jpg


...


28sept07-19.jpg


...


28sept07-17.jpg


...


28sept07-11.jpg


Kui sellele kõigele veel lisada tänavatel lehvinud valimiseelsed Ukraina Kommunistliku Partei sirbi-vasaraga punaplagud, jääb tõepoolest mulje ajahüppest tagasi raudse eesriide taha. Kummalisel kombel ei tekita see kõik mitte tülgastust, vaid jätab pigem suhu sellise nostalgilis-magushapu klaaskompveki maitse, mis sunnib tahes-tahtmatult kätt uue kompu järgi sirutama.


28sept07-02.jpg


...


28sept07-03.jpg


...


28sept07-06.jpg


...


28sept07-10.jpg


...


28sept07-20.jpg


...


28sept07-13.jpg


...


28sept07-15.jpg


...


28sept07-12.jpg


Suviselt sarmikas Sevastoopol osutuski tagantjärgi meie Ukraina ringi värvikaimaks elamuseks. Kindlasti oli siin oma osa ka nii umbes 19 kraadisel kristallselgel mereveel, mis kutsus endasse sukelduma sõna otseses mõttes kesklinna külje all.

Õhtu hakul asusime Sevastoopolist marsruuttaksoga teele Simferoopoli poole, kus meid ootas ees lausa sürreaalne missioon. Nimelt olime nõuks võtnud üles leida Siimu Simferopolis elanud vanavanaonu, ainsaks juhiseks tema maja- ja korterinumber Kirovi Prospektil. Teadmata oli seegi, kas vanavanaonu üldse enam elus on - perekonna viimasest kontaktist temaga oli möödunud juba aastaid.
Vaevalt Simferoopoli vaksalist väljunud, piirasid meid taas ümber tegevusetud Ukraina miilitsad, rakendades traditsioonilise "good cop / bad cop" versiooni asemel siinsele regioonile omast "tough cop / rough cop" näitemängu.
"Näita passi! Kus registratsioonikaart on? Miks nurk kortsus on? Mis teete siin? Kust tulite? Kuhu lähete? Narkotsi on, ah? Mahvi pole vä? A kui otsime läbi ja on?"
Tegu polnud kaugeltki mitte esimese ega viimase analoogse vestlusega, ent esmakordselt saime suurte siiralt süütute silmadega vastuseks kosta, et tulime Simferoopolisse sugulasi otsima.

Tunnise seiklemise järel jõudsimegi õige maja taha ja veerandtund hiljem olime ka kaitsva koodluku saladuse murdnud. Peagi kõlas koputus nr. 46 korteriuksel, ja teinegi. Möödus mõni hetk, kuni ukse tagant kostus tuhvlite lohinat ning ebasõbralik "Kto tam?".
Kulus minut kõikvõimalike onutädide, vellepoegade, äiapapade ja nende omavaheliste sugulussidemete etteloetlemist, kuni uks viimaks avanes ja hõbedase juuksesalgu tagant piidles meid skeptiline silmapaar.
Veel minutike-paar passikontrolli ja saimegi sisse kutsutud. Siimu 92aastane vanavanaonu Rihard oli igati elu ja mõistuse juures ning sai esmakordselt üle kümne aasta jooksul põhjuse juba vaikselt hääbuvat eesti keelt praktiseerida.


28sept07-28.jpg


Kolm põlist eesti jorssi ümber Simferoopoli kesklinnakorteri köögilaua - kaks neist elutee algul, kolmas juba võidukale finišile lähenemas. Peagi kõlisesid lauavakstul kolm kristallpitsi ning uskumatust esmakohtumisest tingituna leidis aset midagi veelgi uskumatumat - jah, ma tõepoolest kummutasin alla ühe pitsi viina. Võigas see oli, ent kus veel, kui mitte Simferoopolis.
Kas ehk isegi minu esimene pits käesoleval aastatuhandel...?
Ja usutavasti ka viimane (vähemalt) käesoleval kümnendil...


28sept07-25.jpg


...


28sept07-26.jpg


...


28sept07-27.jpg


Hommikul ärganud, lippasime linna ringi lonkima ning rongipileteid Odessasse ära ostma. Ka Simferoopolis võis Ukraina Kommunistliku Partei usina teavitustöö tunnistajaks olla - punaplagud ilusasti reas ja hr. Lenin telkide taga postamendi otsas kuuerevääri näppimas.


28sept07-245.jpg


...


28sept07-24.jpg


Ülestõmmatud propagandaplakatitelt võis veriste Iraagi laste ja sarvedega Bushi vahelt ka meie vapra "tinasõdur Aljoša" leida. Fašistlike eestlaste koletutest kuritegudest kirjutasid samuti Sotsialistliku Partei lendlehed. Pronksmees forever!
Peab tunnistama, et peale Sevastoopoli - Simferoopoli taoliste kohtade külastust hakkab põliste slaavi hingede dogmaatilisus viimaks ometi kuidagimoodi mõistetavaks muutuma. Kuidas saakski meiepoolne lobitöö, olgu ta kui tubli siis tahes, endaga mingit käegakatsutavat tulemust kanda, kui vastasolev "mälestuspropagandamasin" Hiina Müürina ette kerkib. Kuidas saakski lihtne Vene inimene eal meie käike mõista, kui tema jaoks puudub teoreetiline võimaluski teistsugusele ajalookäsitlusele.
Igavene Tuli põleb edasi!

Jätnud Richardiga hüvasti, trollibussitasime tagasi vaksalisse otse Odessa rongi peale. 12,5h sõidu III klassi koht maksis 21 grivnat (ehk ca 45 krooni) näkku. Meenutuseks - 16h "Kiiev-Simferopol" marsruudi I klassi kupeekoht kujunes umbkaudu 250 krooniseks väljaminekuks.
Varahommikul Odessas maabunud, asusime lootusrikkalt linnatuurile. Üles puhutud lootus hääbus aga peagi, kui vaimusilmas ette kujutatud Odessa asemel leidsime hoopis midagi muud. Kaunikesti kõleda, ja kohati lausa "kolmandat maailma" meenutava anonüümse suurlinna.


28sept07-48.jpg


Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem - nii seegikord. Kui olime mõnetunnise linnas lonkimise järel juba nõutult valmis lahkuma, leidsime äkki rõskes hommikukarguses pea 5-6-70 miilitsionääri ümberkaudsetel tänavanurkadel jalalt jalale tallumas. Õhus oli tunda mässu kirbet hõngu. Ja peatselt hakkaski kogunema igat sorti tegelinskeid - eriüksuslasi ja kasakaid, ohvitsere ja polkovnikuid, Piiblit lugevaid babuškaid ja sinilippudega Janukovitši-pooldajaid. Pronkssõduri järellainetused pole kaugeltki vaibunud, nii küttis ka Odessa vanalinnas kirgi peatselt avatav monument Katerina III-le.
Mutikesed kirusid Juštšenkot, kasakad tahtsid postamendile hoopis Potjomkinit, miilitsad hängisid niisama ja vaikiv sinilipusalk jälgis mängu kõrvalt. Iga säga ajas oma rida ja kahtlane, kas nad ise ka täpselt aru said, kes mida või mis keda tahtis.
Pagunid olid igatahes läikima löödud, sirmid ninani tõmmatud ja lipututid puhevile aetud kõigil osapooltel. Tubli pere-ema oleks kohe kaugelt ära öelnud, et poisid tahavad kraagelda.


28sept07-30.jpg


...


28sept07-29.jpg


...


28sept07-33.jpg


...


28sept07-40.jpg


...


28sept07-39.jpg


...


28sept07-31.jpg


...


28sept07-32.jpg


...


28sept07-345.jpg


...


28sept07-35.jpg


...


28sept07-36.jpg


...


28sept07-42.jpg


Ega mingit otsest vägivallatsemist ei toimunudki, noored ja vanad kuked ajasid lihtsalt vastakuti rinnad puhevile - sakutasid, eputasid, piilusid ja pildistasid. Sõjakaotused piirdusid seekord ühele kaotatud saabaste, teisele haavatud väärikuse; ühele lömmilöödud mütsi ja teisele määritud mõõgatupega. Pärast kimuti solvunult suitsu ja harjati sassiläinud habemeid.


28sept07-43.jpg


...


28sept07-44.jpg


Soovisime poistele jõudu ja läksime loomaaeda. Kahjuks polnud väga tore ja meie Odessa-karikas tilkus viimaks ääreni täis.


28sept07-45.jpg


...


28sept07-46.jpg


...


28sept07-47.jpg


Andsime alla ja lahkusime linnast. See tähendab, üritasime igat viisi lahkuda, ent tulutult. Nimelt tahtsime Odessast mingisuguse rongi, bussi või marsruuttaksoga otse Moldovasse, eelistatult pealinna Kishinausse jõuda. Näiliselt lihtne plaan ei tahtnud aga kuidagiviisi teostuda, sest kõik Kishinausse suunduvad marsruudid viisid läbi Transnistria.

Transnistria näol on nimelt tegu 90ndate alguses verise kodusõja järel Moldovast lahkulöönud separatistliku territooriumiga, nn. 21. sajandi Nõukogude enklaaviga Euroopas, mida endiselt turvab Venemaa 14. armee. Kuigi kiiluna Moldova ja Ukraina vahel paiknev, end Dnestri-äärseks Moldova Vabariigiks nimetav nähtus tähistab isekeskis juba 17. iseseisvusaastat, pole seni ükski välisriik peale Venemaa nende olemasolu tunnustanud.

Vähe sellest, Euroopa Liidu nõukogu on ühise otsusega oma liikmesriikidesse sisenemise keelu määranud kogu Transnistria juhtkonna 17 liikmele, kellest ühte otsib muuhulgas taga Interpol seoses Lätis toime pandud mõrvaga. End presidendiks nimetav eks-KGB'šnikust Igor Smirnov, keda muuhulgas kahtlustatakse nii suuremahulistes relvaärides kui väljapressimistes, troonib valimistel alati ülekaalukalt. Ent välismaailm nimetab toimuvat puhtakujuliseks diktatuuriks.

Kuna diplomaatilises mõttes on Transnistria näol tegu täieliku musta auguga, soovitavad paljud riigid oma kodanikel "riiki" täielikult vältida ning territooriumile sisenemine toimub puhtalt omal vastutusel. Eesti välisminister Urmas Paet sattus käesoleva aasta kevadel küllaltki ebamugavasse olukorda, kui teel Moldovasse Eesti-poolse arenguabina annetatud arvutiklassi avama sõites Transnistria territooriumi läbis. Nimelt võrdub Transnistria "piiril" diplomaatilise passi esitamine praktiliselt separatistide tunnustamisega, tulemuseks poliitiliselt piinlik ämber.

Et värvitud pilt pisutki helgemaid toone omandaks, tuleb lisada, et vähemalt verd pole peale 90ndate algust enam valatud ja välismaalased "riigi" territooriumil kadunuks ei jää. Aga jutte välismaalastel kohtlaste varjudena järel koperdanud kaasaegsetest KGB'šnikutest ning spioneerimises kahtlustatud ajakirjanikest liigub siin-seal ringi küll.

See siis eelinfoks ja Transnistria juurde tuleme veel tagasi. Peamiseks põhjuseks, miks me teel Ukrainast Moldovasse mingil juhul mainitud territooriumit läbida ei tahtnud, oli asjaolu, et paljudel sedaviisi Moldovasse sisenenud välisriikide kodanikel oli sisenemistempli puudumise tõttu hiljem riigist lahkuda püüdes küllaltki ebameeldivaid jamasid tekkinud. Just samal põhjusel on hetkeseisuga katkestatud igasugune rongiliiklus Odessa ja Kishinau vahel, mis oli meie esimeseks päralejõudmislootuseks.

Niisiis ei suutnud me leida ühtegi Kishinausse ringiga suunduvat marsruuti. Soetasime seejärel kaks piletit ühele Ukraina piiriäärsesse asulasse suunduvale bussile, et sealt Transnistriat läbimata üle Moldova piiri omal käel Kishinau poole edasi hääletada. Juhtus aga nii, et viimaks õhtu hakul, olles juba ammu maha matnud igasuguse lootuse otse Odessast Kishinausse pääseda, selgus et meie väljavalitud buss osutuski selleks üheks õnnelikuks sobivaks erandiks. Maksnud lõppkokkuvõttes kahe pileti eest Kishinauni 2 x 10 eurot, jõudsime südaöösel Moldova pealinna veerele.

Ah jaa, veel siiski ei jõudnud. Ukrainat selja taha jättes sattusime veel viimasel hetkel otse piiripunktil eriti labase väljapressimise ohvriks. Piiril ärakorjatud passide tagastamist oodanud bussireisijate seast viiel inimesel, kaasa arvatud minul, paluti bussist väljuda. Võtsime piiriületuskioski ukse taha järjekorda ning viimasena jõudis kätte minu kord.

Noor ja suhteliselt sümpaatne piirivalvur pöördus inglise keeles minu poole küsimusega, "Mis on juhtunud, teie füsionoomia on muutunud...?". Kuna passipildil katab mu pealage veel lühi-lühikene turris siilisoeng, eeldasin iseenesestmõistetavalt, et jutt käib soengust.
"Ei ei, mis see on?", osutas noormees minu vasakul põsesarnal oleva pisut tumedama vistrikuarmi poole, andes selgelt mõista, et peab mind ohtlikuks kaklejast tülinorijaks.

Et mitte just parima inglise keele oskusega pirivalvuri pead liigselt segi ajada, kostsin lühidalt, et tegemist on meditsiinilise probleemiga. Mispeale nõuti mult esmalt mu sõnade õigsust tõestavaid haigla- ja seejärel apteegipabereid. Viimaks pandi minu pass kõrvale ja kukuti laua kohal lehvitama Siimu passi, mis köitekohast oli pea poolteise sentimeetri ulatuses lahti käristatud. Olin küll teadlik Siimu passi küllaltki närtsinud seisundist, ent mainitud kahjustus tuli mullegi üllatusena ja tegelikult kahtlustame mõlemad tänase päevani, et Ukraina piirivalvurite usinatel näppudel oli lehtede rebenemisel kerge omapoolne roll kanda.

Ääri-veeri välja selgitanud, et Eesti alkoholi meil kahjuks kingituseks kaasas ei ole, pakuti ilma igasuguse keerutamiseta välja, et 10 euroline annetus aitaks administratiivrikkumise kirjaminekut vältida. Minupoolse skeptilise suhtumise peale kästi Siimul samuti bussist väljuda ning üsnagi kiirelt kulgenud kolmepoolsete läbirääkimiste tulemusena, tasusime mitteametliku piiriületustasuna 30 grivnat, ehk siis nõutud 10 eurost umbes kaks ja pool korda vähem.
Meiega paralleelselt libistas teise piirivalvuri pihku märkamatuks jäänud vääringus rahatähe ka bussijuht, ise moka otsast "õlle jaoks" ühmates.

"Teie füsionoomia on muutunud." Priceless.

Tagasivaatena olgu öeldud, et Ukrainas veedetud nädala jooksul tuli meil vene keelt praktiseerida rohkem, kui tõenäoliselt kogu eelnenud aasta jooksul kokku. Kui aus olla, siis kohtasime selle nädalase Ukraina-ringi jooksul täpselt pooltteist inglise keele kõnelejat. Niipalju siis ukrainlaste keeleoskusest.
Tegelikult olen/olin sellise situatsiooniga äärmiselt rahul ning pelgalt üks venekeelne nädal muutis meie mõlemi häguse ja ebaleva keeleoskuse märksa enesekindlamaks. Kui üldse millestki kahju on, siis vist sellest, et ei saanud viimasel hetkel mahti teele kaasa mõnda kompaktset Eesti - Vene või Inglise - Vene taskusõnaraamatut soetada. Vastava atribuudi olemasolekul oleksin suutnud peale enesekindluse saamise ka oma küllaltki piiratud sõnavara märkimisväärselt täiendada. Olen suurt osa igapäevakasutuses olevatest sõnadest ju kunagisel põhikooliteel õppinud, seega poleks tegu olnud mitte nullist omandamise, vaid unustatu meeldetuletamisega.
Läks seekord nagu ta läks, kindel plaan varem või hiljem Venemaale suur ring peale teha ja selle reisi käigus keel elementaarsel suhtlustasemel suhu saada ei ole mu peast kuhugi kadunud.
Üleüldise hurjutamise ja mossitamise a la "No mis see on nüüd, Eesti poisid ei mõista vene keelt? Kuidas te üldse hakkama saate eluga..." taustal läks meil Sevastoopolis korda üksiku erandina suhelda siiski ka puhtvenekeelse keskealise naisterahvaga, kes kiitis, et meie vähemalt püüame, kui neil endil polevat võõrkeeltest aga suuremas osas sooja ega külma.

Niisiis olime viimaks Moldovasse jõudnud.
Telkinud öö linnaveerel, võttis hommikune kesklinn meid vastu paraja üllatusega. Olime mõtteis endile Moldovast küllaltki tagurliku ja nõukogudeliku pildi maalinud, ent esmamulje osutus võrreldes Ukrainaga hoopis läänelikumaks, modernsemaks ja edumeelsemaks.
Tuleb küll tõdeda, et meie kujutluspilt tugines suuresti teadmisel, mille kohaselt Moldova on ametlikult Euroopa vaeseim riik. Amnesty Internationali 2007a. raport teatab samuti jätkuvalt laialdasest inimõiguste rikkumisest, rutiinselt rakendatavatest piinamistest ja sõnavabaduse piiramisest.
Loomulikult ei tähenda see, et me mõnepäevase Moldovas tolknemise järel riigis tegelikult toimuvast mingigi adekvaatse pildi oleksime saanud. Ent laisa lõunase kesklinnatrollibussi pardalt avanenud esmamulje näis suhteliselt rohelise ja (kasutaja)sõbralikuna. Nagu konduktor ise omalt poolt lisas, "Elada on siin hea, töötada mitte."


28sept07-55.jpg


Meie peamiseks transiitpunktiks Kishinaus kujunes kohalik autobussijaam seda ümbritseva "keskturuga", mis näiteks erinevalt Kiievi analoogist jättis küllaltki hubase ja inimsõbraliku mulje.


28sept07-50.jpg


...


28sept07-51.jpg


...


28sept07-52.jpg


Vägagi kummastava mulje jätsid totalitaarfunktsionalistlikud betoonkolossid, mis peitsid endis muuhulgas parlamenti (ülal) ja presidentuuri (all). Nendes Orwelli magusates unenägudes resideerub hetkel ainus vabalt valitud kommunistlik valitsus maailmas.


28sept07-53.jpg


...


28sept07-54.jpg


Esimese Kishinau päeva veetsime suuresti mööda kesklinna ning kohalikku Lasnamäed ringi tuulates ja kohalike alternatiivnoorukitega linnavalitsuse ees footbagi mängides. Just, just - ainuke kord viimase kahe nädala jooksul, kui kuskil säärast atribuutikat oleme kohanud. Tegu oli kohalike noorte sõnul esmakordselt ametlikult korraldatud skate'i ja BMX-võistlusega, mis tähendas seda, et muusika mürtsus üle tänavate ning teismeliste sõitjate trikke hindasid žüriilaua taga vormiriietuses reas istuvad vanad kommud. Samas kõrval pargis olid klaastahvlite taha ilusasti laiali laotatud erinevate päevalehtede värskeimad väljaanded täies ulatuses, eesotsas Kommunistliku Päevalehega.
Rahva ühisvara.

Kommunistlik või mitte, aga miks meie edumeelses riigis enam tagurlikult suurepärast vanakooli koorejäätist ei saa? Kaks ja pool krooni tuutu.
See ja bussijaama kroonised pirukanätsud olid vist ka Moldova ainsad odavad kaubaartiklid. Järkjärguliste valusate hoopide kaupa õppisime kiiresti ära, et Euroopa vaeseimaks riigiks olemine ei tähenda sugugi mitte Euroopa odavaima riigiga võrdumist. Vastupidi, just siin kuratlikult kavalas Kishinaus suutsime me endile korduvalt reisi kopsakamaid toiduarveid tekitada. Kui võtta arvesse, et riigi keskmine palk olevat hetkel tuhande Lei ringis (1 lei võrdub ca 1 krooniga), kulutasime me siinviibitud nelja päeva jooksul kahepeale ühe kuupalga ringis, mis iseenesest ei kattu just väga meie ettekujutusega ökonoomilisest režiimist. Teoreetiliselt peaks meie peamiste kulutuste suurusjärk kattuma kohalike omadega, s.o. söök, jook, transport. Moldova osutus selles osas Euroopa kalleimaks odavaimaks riigiks.
Küll peab Ukraina suhteliselt ümmarguse nulliga võrreldes kiitma kohalike noorte laialdaselt rahuldavat inglise keele oskust, tänu millele saime me teada, et "Moldova is the ass of the world".

Esimese öö veetsime kohaliku Lasnamäe ja kesklinna vahele jäänud kortermaja-hotellis, kus hind meie jaoks kahtlaselt kiiresti 240 lei pealt 170le lasti. Niivõrd kergekäeline hinnalangus jääb lausa sisse kripeldama - äkki oleks 100gagi saanud. Aga mis seal ikka - olid nii soe dužž kui ka Moldova MTV.


28sept07-61.jpg


...


28sept07-59.jpg


...


28sept07-57.jpg


...


28sept07-58.jpg


...


28sept07-60.jpg


Jätnud hommikul kõik üleliigse (enda arust) bussijaama pagasilattu, astusime uljalt Tiraspoli bussi peale. Kui ma veel maininud ei ole, siis Tiraspol ongi sama ülalmainitud separatlistliku Transnistria "pealinn". Moldovasse sisenemist tähistavad templid olid meil nüüd ilusasti olemas ja tahtmine järjekordset ajamasinat tagasi õitsvasse Nõukogude aega võtta suur. Bussijuht seletas pileteid ulatades midagi eriloa vajalikkusest ning et kui meiega piiril jamasid tuleb, siis tema sõidab viivitamatult edasi. Kuna olime tänu eelnevale uurimustööle täiesti teadlikud meile laienevast viisa- ja loavabadusest, ei lasknud bussijuhi öeldul end pikemalt morjendada lasta.

Aimasime ka ette oodata Euroopa ehk räigeimat piiriületuskogemust ning sõltuvalt väljanägemisest, keeleoskusest, enesekontrollist ja puhtast õnnest 10 - 100 euro vahel kõikuvat igakordset altkäemaksutaksi. Meile osaks saanud "ämbritäis külma vett" tuli sellegipoolest pea täieliku üllatusena.
Jõudnud kilomeetri kaugusele piiripunktist, läbis buss Ukraina, Moldova ja Vene rahuvalvajate moodustatud teetõkked ning minutit-paar hiljem peatus juba isehakanud riigi piiripunkti tõkkepuu ees. Välismaalased, ehk siis meie kaks ja üks kõhetu olemisega jaapanlane tõsteti bussilt koheselt maha ja saadeti vagunisse erinevate valvurite "kontoritesse" seletusi jagama.


28sept07-63.jpg


Ilmekuse huvides nimetagem meie anonüümseks jäänud "teenindajat" Tolikuks. Tolik oli kergelt trullakas siilisoengu ja korrapäraste vahedega ettekammitud märgade tutitukkadega keskeale lähenev piirivalvetöötaja, kes elukutselisele julgeolekutöötajale omaste kuulipildujavalangutega meid toores vene keeles läbi sõeluma kukkus:
"Kust? Miks? Kuhu? Miks? Kuidas? Miks? Kauaks? Miks? Kellega? Miks? Kus on luba? Pole minu asi! Meie teid ei vaja! Garanteerin, et takistan isiklikult teil Transnistriasse sisenemast. Taskud tühjaks. Rahakotid lauale. Kotid lahti."

Kui Siimu küljetaskust pudenes lauale Poolast kingiks saadud vanakooli taskunuga, ei vaevunud Tolik ilmset rahuldustunnet varjamagi. Peale noa põhjalikku uurimist teatas Tolik kalgil häälel, et antud külmrelv on disainitud spetsiifilise lisafunktsiooniga, mis võimaldab automaatrelva kinni kiilunud hülsse lahti päästa. Ja hetk hiljem, et meil pole aimugi, kui tõsise pasa otsa me nüüd sattunud oleme.

Nuga noaks, ent jätkuvalt tundis Tolik intensiivseimat huvi minu pisikese lumivalge mp3-mängija vastu. Karmi korraldusega käskis ta mängija tööle lülitada (mis kujutab enesest ca 3 sekundilist nupu allhoidmist) ning täpselt poolteist sekundit hiljem kordas jäiselt käsku. Kuniks Tolik kogenud pealtkuulaja täpsusega pleieri vasakut klappi kõrva ääres hoides fokuseerunud ilmel juhuslikus järjekorras kõikvõimalikke nuppe keeras ja läbi vajutas, tegeles teine piirivalvur meie kasutatud taskurätikute ükshaaval läbivaatamisega.

Situatsiooni peene iroonia mõistmise huvides on oluline mainida, et Tolik juhtus pleierist kuulama ei midagi muud, kui George Orwelli sulest pärit utoopilistotalitaarset ühiskonda kirjeldavat kurikuulsat "1984", mis mul sisseloetud heliteose kujul parasjagu taas käsil oli.
Kahjuks ei pidanud Tolik rafineeritud inglise aktsenti paljuks ning lasi mul korduvalt ette kanda, et pleieris puudub hetkel muusika. Oleksin meelsasti olnud valmis oma parimatele võimetele vastavas vene keeles ka seletama, mis sorti teosega on tegu, paraku jäi vastav käsk tulemata.

Kui taskurätikud olid läbi kontrollitud, lasi Tolik nooremal valvuril endale puust ja punaseks ära seletada, mida kujutab endast USB-otsik, kuidas selle läbi arvutist muusikat tõmmata ning kuidas pleierit akust ja akut pleierist eraldada. Minu lahke kommentaari peale, et parempoolne kõrvaklapp kahjuks ei tööta, küsitleti mind varuklappide kohta, mis nende olemasolu tuvastamisel ülejäänud lauda katnud ühtlasest esemetekihist seejärel hoolikalt eraldati ning koos pleieriga Toliku-poolsele lauanurgale seati.

Pilgu viimaks kiiskavvalgelt mänguasjalt taas meile tõstnud, teatas Tolik osavõtmatute silmadega, et eluohtliku külmrelva omamise eest ootab meid deportatsioon, kohustus Moldovast sama õhtu jooksul lahkuda ning igavene Venemaale, Moldovasse ja Ukrainasse sisenemise keeld. Läbitungival häälel anti meile korraldus kinnitada, et oleme endi süüst ja sellele vastavast karistusest teadlikud. Erandliku vastutulekuna võimaldataks meil aga arreteerimata piiripunktist tagasi Kishinau poole lahkuda 60 euro ja mp3-mängija vabatahtlikul loovutamisel.

Muuhulgas sai Toliku jäise südame sulatamiseks ahastaval näol käsi murtud, uskumatul ilmel valulikult neelatatud ja fokuseerimata pilgul pead raputatud. Murduval toonil esitatud küsimusele
"Miks, miks ometi teete meile niiviisi? Me oleme vaid kaks süütut õpilast, kes kõigest hingest teie elu, kultuuri ja külalislahkust soovisid kogeda...", tuli viimaks aus ja lakooniline vastus:
"Aga sellepärast, et te olete EESTIST."
Pronkssõdur järellainetab endiselt.

Kiusatus lasta passi lüüa suursugused deportatsioonitemplid (mis küll vastupidiselt Toliku ähvardustele peale väljamõeldud kääbusriigi piirivalve kedagi teist ei huvitaks) ning nautida julgeolekuorganite poolset tasuta küüti Kishinausse oli suur, ent ainsaks mõjuvaks põhjuseks siiski altkäemaksu osas kokkuleppele jõuda oli meie endiselt säilinud lootus järgmisel päeval muud marsruuti mööda siiski Transnistriasse pääseda. Nii loovutasimegi viimaks "rahu ja sõpruse märgina" Tolikule 13,5 euro väärtuses valuutat, mille peale viimane omapoolse väljapeetud "vendluse žestina" kukrust kolm rasvaselt läikivat kopikat ja ühe närtsinud Transnistria rubla suursuguse liigutusega meie ette lauale lükkas.

Meiepoolse tehingujärgse ühisfotopalve lükkasid siiski nii Tolik, kui tema kolleegid viisakalt tagasi. Ja nii nägid meie silmad taas sinist taevaavarust - oo üllas vabaduse maik. Kui soojalt silitas meid taaskord päike; kui kaunilt kõlas kõrvas linnulaul.
Hakanud piiripunktist tagasi rahuvalvajate poole sammuma, leidsime teepeenralt peatselt eest tuttavliku kõhetu ja nukra kuju. Ka relvitu jaapanlane oli piirilt tagasi saadetud, kuigi tema rahvas polnud pronkssõdurit pilastanud. Tema puhul sai saatuslikuks keeldumine 30 dollarilisest altkäemaksunõudest. Üheskoos bussitasime tagasi Kishinausse ja soovisime vastastikku õnne järgmisel katsel.

Veetnud öö internetis ning viinud end peensusteni kurssi alternatiivmarsruutide üksikasjadega, otsustasime õnne proovida Dubossary kohalt Transnistriasse siseneval maanteel, plaanides õnnestumise korral sisetransporti kasutades läbi Grigoripoli lõunasse Tiraspoli välja jõuda.
Taaskord läbisime rahuvalvajate kaitstud eelkontrollpunkti ning peatusime peagi tõkkepuu ees. Kordus juba tuntud-teatud rutiin ja välisriikide kodanikud kamandati järjest bussist välja. Näljaste huntide asemel võttis meid seekord vastu viisakas tervitus ning viis minutit hiljem, peale naispiirivalvuri poolset registratsioonikaartide täitmist ning "teretulemast" soovimist istusime juba tagasi bussis. Kui ülalkirjeldatud juhtumisi vaevalt 20h tagasi ise läbi poleks elanud, ei usuks vist iial, et Euroopa piires sellist absurditeatrit võib kohata.

Pool tunnikest hiljem leidsime end juba Dubossaryst, umbusaldavad pilgud möödudes mu kaamerat piidlemas. Tegelikult polnud aga midagi hullu, juba viis minutit hiljem arutasin kohaliku asjapulgaga erinevate kaameramudelite üle ja Dubossary jättis endast kokkuvõttes igati õdusa ja funky'liku mulje.


28sept07-66.jpg


...


28sept07-67.jpg


...


28sept07-68.jpg


...


28sept07-69.jpg


...


28sept07-70.jpg


...


28sept07-71.jpg


Mitu kooreplombiiri ja tunnike marsasõitu hiljem leidsimegi end Tiraspoli vaksalihoone eest. Inimesed paistsid nagu inimesed ikka, samuti majad, puud ja ringiluuskivad krantsid. Midagi kummalist oli aga õhus. Võttis mõne hea hetke harjumist, enne kui see miski end konstuktiivsel kujul näitas. See miski oli vaikus - hoolimata ühel pool kõrgunud vaksalist ja teisel pool laiunud pargist ei kostnud ei mootorimüra, ei linnulaulu. Laste kärast või koerte haukumisest rääkimata.


28sept07-83.jpg


...


28sept07-72.jpg


Justkui oleks tegu olnud kohaga, mida päriselt olemas ei ole. Aga ei olegi ju?!
Piki Leninit, mööda Komsomoli ja läbi teisi temaatiliselt nimetatud tänavaid kulges meie tee kesklinna poole ning kõikehõlmav vaikus oli sunnitud samm-sammult esilekerkivate igapäevahelide ees siiski taanduma.


28sept07-73.jpg


...


28sept07-74.jpg


...


28sept07-75.jpg


...


28sept07-76.jpg


...


28sept07-78.jpg


...


28sept07-79.jpg


Kui juba Transnistrias sees olime, ei puutunud peale paari viisaka ja kiire dokumendikontrolli meid keegi. Ja kui me ise just äärmiselt tähelepanematud ei olnud, jäid tulemata ja olemata ka varjudena meie sammudes järgnevad julgeolekutöötajad. Veelkord, kui ööpäeva tagustes sündmustes ise peategelasteks poleks olnud, siis lihtsaks keelduks sellise tsirkuse võimalikkusesse uskumast.


28sept07-84.jpg


Jumalaga Transnistria!


Missioon viimaks siiski edukalt täide viidud ja hing rahul, naasesime järjekordselt Kishinausse, et juba samal õhtul põhjas asuva Baltii poole lahkuda. Öö hakul suure Lasnamäe veerele maha pandud, püstitasime telgi vagudest läbipikitud tühermaale ning langesime õndsate separatistlike unenägude rüppe.

Hiline ärkamine; pilves taevas; esimesed piisad; sumbunud õhk; luitunud seinad; hallid tänavad; endassetõmbunud ilmed... kas tõesti Tallinn? Siiski ei, meie viimased tunnid Moldovas.
Ent vaid tunnike veel... veel mõned loetud minutid... kõlab lähenev vedurivile (toimetaja märge: literatuurne liialdus)... ja peagi murrame hingematva halluse ning peade kohal kokkulöövate tumedate pilvede keskelt varases videvikukumas sinendavatele avaratele lagendikele.


28sept07-87.jpg


Hüvasti Moldova!

18. september 2007

Киев - Артек - Севастополь

Niisiis - tagasi näguripäevi näinud Ukraina maanteele.
Meie esimene "saatuslik" Ukraina eksitus sai tehtud hetkel, kui suureformaadilise Euroopa kaardi idaosa uurides eeldasime, et riigi p6hjaosas asuvast Kovelist otse Kiievisse veetud 500km joon kujutab endast kuue- kuni kaheksarealist liiklusesse uppunud kiirteed.
Sada kilomeetrit hiljem kustus ka viimane lootus, kui endiselt raudteed meenutaval maanteel meist veerandtunni jooksul vaid m6ni yksik Pobeda v6i väsinud traktor m88da popsutasid.
J6udnud viimaks Manevitshi teeristi, mida ilmestasid ymberpaigutatavad t6kkepuud ning statsionaarne kahekorruseline miilitsakiosk, v6tsime aru pähe ja asusime kohaliku bussiga teele hoopistykkis l6unas asuva Lutzki poole, et sealt omakorda 8ine rong Kiievisse pyyda.

Bussiks oli veerand sajandit tagasi meiegi maanteedel vuranud ymar päts ning kahe umbkeelse reisija lisandumine ei jäänud mitte tähele panemata. Peatus-kaks hiljem palus bussijuht meil ukse juurde p6randale poetatud kotid pisut koomale t6mmata, et memmekesed välja pääseksid. Keegi rahva hulgast myhatas seepeale, et nad ei saa ju midagi aru.
Minu venekeelne remark stiilis "nonoh, mis jutt see on - ikka saame aru" teenis välja yleyldise heakskiitva "ooOOooOOoo..." häälitsuse ja edasi olime juba tehtud poisid. Koguni nii tehtud poisid, et bussijuhi taga istunud eideke hakkas meiega v6imaluse piires liini ajama.
Veel pisut maad hiljem peatus buss järsult maantee ääres ja aknast vilksatas näoli metsaveerel lehevaibal lamav meesfiguur. 6nnetus? Laip? Siiski ei - seenemyyk Ukraina moodi. Ja noh, kuna tegu oli siiski juba hilise pärastl6unaga, seletas see seenej6ugu yldist joobeastet, mis yhele noorele dressides marjalisele paraku ninapidi samblas uinumisega oli kulmineerunud.

Viimaks Lutzki j6udnud, oli sebija eideke meiega juba kui kaks kopikat yhes. Bussijuhi viimastest meile adresseeritud s6nadest v6is välja kodeerida, et kui me eidekesega paaritumisest pole huvitatud, lasku me parem kiiremini jalga.
Juhtus aga nii, et eideke keerutas meie ymber, kui kass ymber palava pudru ja ei kavatsenudki meid silmist lasta. Kuidagi armetu olnuks vanainimese eest kabujalu plehku pista, sestap lasimegi tal endid 5-10minuti kaugusele raudteejaama juhtida.
Eideke sellega ei piirdunud, oli järgmisel hetkel juba ninapidi kassas ning tahtis meilt kogu piletibyrokraatiam6nu ära v6tta. Ja juba viivuke hiljem seletas, et nyyd lähemegi ilusasti koos kolmekesi 6htul Kiievisse - tal seal sugulased ja s6brad ja puha.
Piletid käes, tänasime eidekest ylevoolavalt ja soovi(ta)sime talle head teed. Naiivne lootus.
Juba kepsutas mutike meie ees, et nyyd läheme aga baari tinistama. Ja kui me eelistasime vaksalisse puhkama jääda, valmis käigult uus geniaalne plaan, mis sisaldas endas tädi kilekotihunniku valvamist, kuni ta asjatamas käib.
Ahastusest hullumas, palusime abi just vaksalisse sisenenud neiult, kes fenomenaalsel kombel osutus inglise keele oskajaks. Peale m6ningasi läbirääkimisi andis mutike meid viimaks vabaks, kallistas Siimu, kogus oma kilekotikesed kokku ja kepsutas minema.

Vaksali seinale kinnitatud tsiviilkaitseinstruktsioone uurides m88dus aeg kiirelt ning peagi oli meie rong ees. Taaskord ei 6nnestunud meil tähelepandamatuks jääda - vaguniukse esises tropis tutvustasid meile (ja teineteisele) endid Roman ja Serjosha, millele järgnes koheselt Romani sydamlik kutse yhisele joomale.
Kuna istekohad olid nummerdatud, säilis meis lootus, et meie vastas v6tab ehk istet keskealine paarike, aga ei. Minutit kymme hiljem olid Roman ja Serjosha hopsti platsis ning r66mustasime k6ik isekeskis, et kohtadega niiviisi "vedas".
Romani märss sisaldas endas muuhulgas poolikut plaskut, uriinitooni pealejooki ning kilekotikest kuhja keedetud ja kooritud munadega. Oh 6nne ja rahvustevahelist s6prust.

"Nu izvinite druzja, a ja nitshevo ne pju, ja sportsman" päästis mind taaskord, ent seda vähem oli vabandusi Siimul ja peale väidetavalt aastast pausi kerkis väsinud väljanägemisega plasku mu reisikaaslase suule. Peagi läksid meie v66rustajad isekeskis suitsu kimuma ning minu jaoks avanes ideaalne v6imalus sygavasse unne vajumist simuleerida.
Minu näilisest magamisest inspireerituna vajus ka oma kohale naasnud Serjosha peatselt ära, ent Roman kukkus Siimu kallal demagoogitsema, l6ppkokkuv6ttes syydistades teda yhtaegu nukralt ja ylbelt selles, et too saab tegelikult vägagi hästi igast kui viimasest s6nast aru, aga lihtsalt mängib lolli.

Solvunud Roman asus endale uusi tinutamiskaaslasi otsima ning seeläbi vagunisaatjaid yha enam ärritama. Mitte et avalik tinutamine Ukraina rongides haruldus olnuks - näiteks meie selja taga läbustanud meheponksud olid selleks hetkeks juba m6lemad ära vajunud - yks pooleldi sirakil vahekoridoris, pea 6ndsalt istmele kägarasse vajunud seltsilise syles. Ehk oli just Romani vitaalsus selleks peamiseks ärritavaks faktoriks, mis pani vagunisaatjaid järgmisesse peatusesse rongile miilitsapatrulli (formaalselt on Ukrainas vist siiski tegu politseinikega, ent välimus-teguviis räägivad pigem eelkäijate keelt) vastu kutsuma.

Vuntsidega miilitsionäärid viisidki meie Romani ja tema uued s6brad ära. Korra pyyti kaasa vedada ka meie selja taga vedelevaid pummeldajaid, ent äratusest polnud suurt kasu ja sellele ettev6tmisele l88di peagi käega. Ka 6ndsalt norskav Serjosha jäi puutumata - miilitsionääride saabumiseks oli Serjoshal 6nnestunud end diskreetselt istmekatte varju peita.


19spt07-1.jpg


Ylejäänud tee Kiievini m88dus 6ndsas rahus, kui mitte arvestada Romanist meie istme alla ununenud, nyydseks hetkeks juba pooleldi munasupiks lagunenud toksilist sakuskakotti.

Varahommikune Kiiev tervitas meid käratseva vaksaliymbrusega, millise k6rval Balti Jaam paradiisipargikese mulje jätab. Tegime vaksalist kiirelt minekut ja asutasime end varahommikusele linnaekskursioonile. Kiiev ei tekitanud meis aga just suurt vaimustust, eriti veel peale seda, kui vanalinna järgi kysides meie ymber k6rguvatele stalinismipäranditele osutati. Tallinna Vanalinnast ära hellitatud eesti poisid, mis muud.


19spt07-2.jpg

...

19spt07-3.jpg

...

19spt07-4.jpg


Einestasime ja jalutasime tagasi vaksali suunas, plaaniga endale rongipiletid Krimmi soetada. Järgmine tyhi rong Simferopoli suunas lahkuvat alles peale kella 23 6htul, mis jättis meile enam kui 6h vaba aega. Kuigi algul plaanisime oma lyheldaseks jäänud linnaekskursiooni pikendada, katkestas vaksali oma raudse haardega ymber piiranud padukas peatselt meie plaanid.
Vihm oli ainuke asi, mis niigi vaksalit ymbritsenud hallist, tolmusest ja tr88stitust turu- ja kioskirägastikust veel puudus. Värskendavate piiskade asemel tundus ka taevast vaid tolmu ja puru lisaks sajavat.

P6genenud vaksali "kaitsvasse" varju, ei muutunud yldpilt just eriti meeldivamaks. Kuigi selle nimel tegutses terve roodu laigulistes mundrites turvamehi, kes aeg-ajalt asjatavast rahvast sinna selgelt mitte kuuluvaid isikuid välja noppisid ning minema peletasid. Nii veetsimegi suurema osa ajast yhe ootesaali nurgas kottidel l8sutades.
Mingil hetkel, kui olin parasjagu teel kioskisse uut mahla ostma, vajus vaksali välisuksel p6lvili maha sinna kahe miilitsa poolt tassitud, pealtnäha igati ontliku väljanägemisega papi. Yks miilitsatest lahkus ja teine jäi mehikeselt justkui midagi n6udma. Pyydes maha lennanud portfelli yles noppida, kadus papil korraga maapind käe alt ja ta lajatas otse laubaga piki plaadistatud p6randat. Miilitsionäär ootas m6ne hetke, t6mbas siis verise otsmikuga papi tagasi p6lvili ning n6udis lisa, kui viimane talle värisevi käsi m6ned kortsunud grivnad ulatas.
Loo tausta ma loomulikult ei tea, ent temaatilisemat kohta mp3-mängija k6rvaklappidest Orwelli "1984" audio-raamatu kuulamiseks on vist raske leida.


19spt07-6.jpg

...

19spt07-7.jpg

...

19spt07-9.jpg

...

19spt07-10.jpg


Tund m88dus tunni järel ja iga m6ne aja tagant lasti vaksali ragisevatest valjuhäälditest mingisugust triumfeerivat N6ukogude marsimuusikat. Jällegi, äärmiselt temaatiline.
Tund-poolteist enne rongi väljumist otsustasime vaksali k6rval asunud korraliku väljanägemisega pizzabaaris einestada, ent kahjuks osutus m6ttetult kalliv6itu pizza veelgi m6ttetumalt kalliks juustu-tomatisaiaks. K6hud saia täis, tegime juba vara8ises kioskirägastikus veel viimase tiiru, et endile eelseisvaks 16h rongis6iduks syya-juua kaasa osta.
Aega meil 6nneks veel oli, nii et seisatasime siin ja seal... kiikasime siia ja sinna... arutasime nii yhe kui kui teise mahla kvaliteediomaduste yle...
...ning otse loomulikult jäime 23:05 väljunud Simferopoli-rongist 10minutiga maha. Doh.
K6ige hullemini ei läinudki ja kokku 130 grivnat (ca 300krooni) maksnud istekohtadest saime 60% rahas tagasi. Seekord viskasime mynti ja poolteist tundi hiljem väljuvale järgmisele rongile soetasime juba kupeepiletid. Kulutus 6igustas end igati ja järgnevad 16h kulusid absoluutselt stressivabalt.

Loetlen siinkohal ehk p6gusalt yles järgnenud kuueteistkymne tunni peamised rongiaknavaatamisväärsused:


19spt07-11.jpg

...

19spt07-12.jpg

...

19spt07-13.jpg

...

19spt07-14.jpg

...

19spt07-15.jpg

...

19spt07-16.jpg

Tarkovski polnud vist ''Stalkerit'' filmides veel "Киев - Симферополь" ekspressi kasutanud


19spt07-17.jpg

...

19spt07-18.jpg

...

19spt07-19.jpg

...

19spt07-20.jpg

...

19spt07-21.jpg


Mingil hetkel peale legendaarse Запорожье (just selle linna vabrikulintidelt potsatasid kunagi yksteise järel maha läikivuued Zaporozhetsid, mis 6nne ja r66mu igasse Suure Isamaalise Liidu nurka t6id) läbimist m88dus meie rongist yllatuseks säärane raskerelvastuskolonn. Kahjuks jäigi arusaamatuks, kas tegu oli tuhast t6usnud tehase uue mudelivaliku v6i Ukraina / Venemaa armeekolaga. Lenin ei hyya tulles, teati juba ammust ajast 8elda.

Varasel 8htupoolikul maabusime viimaks Simferopolis, ja kuna meil oli kindel siht 88seks rannikule j6uda, asusime kohe edasisi variante kaaluma. Kaaluda meil eriti midagi pikalt ei lastud, kuna järgmisel hetkel vuras vaksali ette tubli ymarsilmne trollibuss, sildiga "Симферополь - Ялта". Jäime yksteisele lolli näoga otsa vaatama, kuna just Jaltasse meil saada vaja oligi... ent meie teada pidanuks kahe linna vahe nii 80km jagu olema.
Tol hetkel me veel ei teadnud, et seisame silmitsi Krimmi au ja uhkuse - maailma pikima ja Euroopa ainuma mägitrollibussi(marsruudi)ga.
Kibestumusega tuleb mainida, et reisi seni vast suurima tynga saimegi sel esimesel mägitrollis6idul, kui teadmatusest soostusime ka oma suurte seljakottide eest kahte lisapiletit ostma. Ehk siis kogu kompott kokku 40 grivnat. Ylejäänud jupid sama marsruudi piires ei yletanud yldiselt paari grivna piire. Aga see selleks. Kui ise ei näe, siis ei usu:


19spt07-25.jpg

...

19spt07-26.jpg


Jaltasse me sel päeval tegelikult ei j6udnudki. Trolli peal aretasime nimelt vene-inglise segust vestlust yhe meeldiva kaasealise noormehega, kes agaralt meie reisi kohta päris. Kui trollibuss parasjagu Alushta nimelist linnakest läbis, mainis meie vestluskaaslane linna taamal k6rguva väikese mäeaheliku parempoolse n6lva kohta, et rahvas kutsub seda Vaimude Mäeks. Selge.
Plaan oli tehtud. Läheme järgmisel v6imalusel maha, paneme telgi randa pysti ja homme vallutame 1250m mäetipu.
Trollipeatusest rannani j6udmiseks kulus muidugi veel oma aeg, sest see eeldas paari tubli kilomeetri läbik6mpimist koos 200-300meetrise laskumisega. Ja peagi laiuski meie ees imekaunis Krimmi l6unarannik:


19spt07-27.jpg


Järgmisel hommikul sama teed pidi taas yles trollipeatuse poole k6mpides nägime juba läbitud asulat viimaks ka kogu selle päikeselises säras ja uhkuses.


19spt07-28.jpg

...

19spt07-29.jpg

...

19spt07-30.jpg

...

19spt07-31.jpg


Sotsialistlik kypsisetordiarhitektuur ei lase endast m88da vaadata, olgu siis Läänemere v6i Musta Mere kaldal. Idyll kyll, aga j6hkra kiiksuga.


19spt07-32.jpg

väike inimene ja suured N6ukogude ideaalid


19spt07-33.jpg

...

19spt07-34.jpg

...

19spt07-35.jpg


S6itnud trolliga tagasi Alushtasse, jätsime oma seljakotid bussijaama pagasihoidu ning kohalikest pirukatest laetuna alustasime oma päevaretke veel kaugel-kaugel k6rguva mäetipu poole. Mäepäevast polegi nagu suurt kirjutada. Mitte et mägi päeva v6i päev mäge väärt poleks olnud, otse vastupidi, ent... mäkkeronimine on pigem ikka nagu sisemine rännak, kusjuures mäetippu j6udmine iseenesest ei tohiks omada eriliselt suuremat tähtsust, kui yksk6ik millise eelneva meetri läbimine. Alpinism, trekking, freeclimbing - mida iganes. Mägi on mägi. Tao.


19spt07-36.jpg

...

19spt07-37.jpg

...

19spt07-38.jpg

...

19spt07-39.jpg

...

19spt07-40.jpg

ehk Euroopa k6rgeim korvpalliväljak?


19spt07-41.jpg

...

19spt07-42.jpg


Nagu varemgi on juhtunud, ronis graafik ylesmäge meist juppmaad kiiremini ja tippu j6udsime täpselt hetkel, kui päikeseketas juba läänepoolset horisonti varjavate mäeharjade taha kadus. Ega muidu polekski sest midagi hullu, kui viimased soojendavad kiired hetkega armutu jäise tuulehingusega ei asenduks.
Ja järgnes samuti see, mis juba varemgi on juhtunud, ehk siis s88stlaskumine m88da tundmatut mäen6lva, et enne kottpimeduse pähevajumist v6imalikult madalale j6uda.
Paratamatus? Jah. Hulljulgus? Jah. Paras annus lollust? Kindlasti. Ent kohati meeldiv adrenaliiniallikas samuti.

Pilkases pimeduses ja rampväsinutena j6udsime viimaks tagasi Alushta bussijaama. Kotid selga ja järgmise 8ise trolli peale. Teatanud trollijuhile, et meie tahame nyyd Arteki minna ja kas ta ehk oleks nii armastusväärne ning teataks meile 6ige koha saabumisest, vajusime kontaktiv6imetutena istmetele. Pool-kolmveerand tundi hiljem SEE saabus. Trollijuhi märguannet polnudki tarvis, sest ainus mis teeäärsest pimedusest sadade meetrite kaugusele säras, oli tohutusuur neoonselt kumav silt "А P T E K".
Peale eelmisel päeval kuuldud napi lause, et Arteki laager asub siinkandis, puudus meil absoluutselt igasugunegi taustinformatsioon. On's koht täiesti maha jäetud, kalliks paradiisirannaks ehitatud v6i hoopistykkis s6javäeosaks ymber monteeritud, ei omanud meile absoluutselt mingit tähtsust. Plaan oli yhene ja selge - 88bida Artekis.

Kui keegi ei peaks veel juhtuma m6istma, millest jutt, siis A R T E K on see maagiline v6lus6na, mille nimel kunagi sajad tuhanded oktoobrilapsed ja pioneerinagad aastaid m88da n88ri käisid. Siberist Tyrkmenistanini ja Kuressaarest Vladivostokini oli väikestel Mikkudel ja Mannidel, Muratidel ja Nataljadel vaid yks särav siht silme ees - saada väljavalituks.
Unustuseh6lma kaduvad N6ukogude legendid räägivad imelisi lugusid aegadest, kui tiigist välja6ngitsetud kuldkalalt sooviti printsesside, losside ja kulla asemel vaid igatsetud Arteki laagrikohta.

Maha polnud Artek igatahes tänaseks jäetud - taksod ja mikrobussid vurasid iga natukese aja tagant meist m88da ning peagi j6udsime luitunud kuurordirajooni. Siin-seal jalutasid ringi muretud noorukid, kyll paari-, kyll hulgakesi. Mingil hetkel j6udsime suure plekk-kaardini, mille järgi kogu Arteki territoorium 4 v6i 5 laagriterritooriumiks oli jaotatud. Konkreetne koht polnud meile tähtis, peaasi et mereni kuidagi välja j6uaksime. Pimeduse varjus jalutasime sisse lähima laagri lahtisest väravast, ent ei m88dunud kaua, kuni kuskilt tekkis meie ette militaarmundris valvur, kes tegelikult äärmiselt armastusväärselt palus meil lahkuda.
Naasesime läbi Arteki territooriumi kulgeva "peateeni" ning lootsime järgmise laagriga 6nne proovida. Veerand tundi hiljem eristasime juba läbi pimeduse hiiglasliku staadioni ähmaseid piirjooni. Samm-sammult ja rajatis-rajatiselt liikusime edasi yha allapoole, lainete tugevneva kohina suunas.

Muuhulgas kaalusime tee peal järgnevaid variante: 1) jääda 88bima Arteki staadioni olympiatulet6rviku hiiglaslikku kaussi, 2) jääda 88bima tohutu taevassek6rguva Kangelasema monumendi kuuerevääri alla, 3) jääda 88bima laguneva ujula hyppeplatvormile.
Siiski suutsime kiusatustele kuni viimase hetkeni vastu panna ning pystitasime viimaks oma telgi sygavale p66saste ja puude varju, otse mere kohal k6rguvale kynkan6lvale.

Hommik tervitas meid valutavate liikmete ning karge kiirvettekastmisega (merevee temperatuur jäi kahjuks nii 16 kraadi kanti), seda m6nusam oli seniidis h66guv kuum ja halastamatu päike. Meie telki l6ppkokkuv6ttes keegi ei avastanudki ja ykski teine mundrimees meie vastu enam huvi ei tundnud. Kunagise Arteki au ja hiilgus näib olevat jagunenud erinevatesse väiksematesse suuresti Ukraina valitsuse poolt finantseeritavatesse laagritesse, sekka m6ned morjendavalt kallid hotellid. Palun, siin on Artek, millist enam pole.


19spt07-43.jpg

...

19spt07-44.jpg

...

19spt07-45.jpg

...

19spt07-46.jpg

...

19spt07-47.jpg


Suurt muud sel päeval ei juhtunudki, kui et vedasime endid hilisel pärastl6unal viimaks Jaltasse suunduva marsruuttakso peale ja sealt kohe edasi Sevastoopoli marsale. Hämarusega käsikäes linna saabunud, saluteerisid meile seekord mahe 20kraadine merebriis, Venemaa s6jalaevastik ja meie oma Amandus Adamsoni loodud Sevastoopoli all uputatud laevade mälestuseks pystitatud monument.

Hetkel on aga kell tiksumas 8:00, esimene Sevastoopoli 88 on m88dunud unetult ja ymberringi hakkavad arvutiklaviatuuridelt esimesed ilased näod kerkima. Tuleb tegutseda.

15. september 2007

Tallinn - Kiiev

Ometi on Eesti taaskord seljataha jäänud.

Minek, mis algselt oli plaanitud juba augusti keskele, libises päev-päevalt yha kaugemale. K6ik, mis vähegi venida sai, seda ka tegi, ent lahtised otsad vajasid kokkus6lmimist ja parata polnud midagi.

Juba aasta algul Marokost naastes m6lkusid m6tted järgmiste v6imalike sihtkohtade ymber. Esimene variant oleks endas h6lmanud Aafrika Lääneranniku läbimist, teine kiskus Aasia poole. Ja mida edasi, seda selgepiirilisemaks peatse Aasia-doosi vajadus ka kujunes, ning poolik Lääne-Aafrika plaan sai esialgu tagasi riiulile pistetud.

Et siis juba hunnik kärbseid yhe hoobiga saaks tapetud, sai samuti langetatud otsus kogu tee Eestist (esialgu) Indiani m88da maad läbida. See andis toreda v6imaluse teel l6unasse läbi p6igata ka Ukrainast, Moldovast, Rumeeniast ja Bulgaariast - maadest, mis seni mu jaoks täiesti n8. valgeteks laikudeks olid jäänud.
Yhtlasi annab see p6hjuse taaskord Iraani väisata ning viimaks ka Pakistanile pilk peale heita.

Indiaga plaan loodetavasti ei piirdu, ent kuna edasine tegevus- ja liikumiskava on veel ysnagi lahtine ja s6ltub ka paljudest välistest faktoritest, siis hetkel rohkem ei räägiks. Kiiret pole mul igatahes kuskile ja viimaks ometi / esmakordselt on tegu reisiga, kus igasugused ajaraamid ja umbkaudnegi naasmisaeg absoluutselt puuduvad. Kui viimaks Indiasse j6uan, eks siis vaatab edasi :)

T6e huvides olgu ära mainitud, et vähemalt reisi esimese etapi v6tame taas ette yheskoos Siimuga. Tean, tean - ise ka ei usu :) Kyllap siis on Marokost ja Lääne-Saharast juba piisavalt aega m88dunud, ning p6hikonfliktid ja -probleemid piisavalt unustusse vajunud. Ent olgem ausad, ei ole vist yhestki tutvusringkonnast kerge endale praktiliselt olematu etteteatamisajaga kuni pooleks aastaks reisikaaslast leida.

Suurem osa Eestist näib nimelt olevat endale permanentsed juured alla kasvatanud ja varakahekymnesedki ägavad juba mitmekymneaastase tagasimakseperioodiga laenukoormate all. SMS-laen ja BIG'i päikeselaen on eriti radikaalsed näited postsovietkompleksi kyysis vaevlevate eestlaste maniakaalsest tarbimisvajadusest.
Kujutan ette, et käesolevalt reisilt naastes kuulun rikkaimate omavanuste kaasmaalaste sekka. Kuigi kontobalansid lähenevad selleks ajaks eeldatavasti 0-le, puuduvad mul see-eest igasugused kohustused pankade, k6ikv6imalike krediidiasutuste, inkassofirmade, pandimajade ja taga-Kopli Vladikute ees.
Ehe ja värske näide eestlaste juurestumisest meenub eelmisest nädalast, kui yks mu häid s6pru oma tutvusringkonnas tasuta kahte edasi-tagasi Riia - Istanbuli piletit pakkus. Piletid oli ta ise juba kevadel ära ostnud, ent aeg osutus nyyd lennu lähenedes ebasobivaks ja ka tuju polnud see 6ige. Ja l6ppkokkuv6ttes läksidki need piletid raisku, kuna kellelgi polnud v6imalik end nädalaks - kaheks kohustuste ikkest vabastada.

Ent see selleks. Loodame seekord Indiani suuremate konfliktideta vastu pidada, aega on ju piisavalt m88dunud ja m6lemil kasvuaegagi olnud. Ja kuigi Iraani läksime eelmisel aastal vähimategi paranoiadeta, siis just tolle hetkel käsiloleva Ida-Euroopa perioodi vältel näib potentsiaalne v6itluskaaslane marjaks ära kuluvat.


Asja juurde. Kuigi l6plik lahkumine oli määratud 1. septembrile, kujunes see massiliste venimiste t6ttu minu jaoks v6imatuks ning Siim asus esialgu yksi teele, plaaniga enne itta ja l6unasse suundumist Londonist m6ned sinna jäänud strateegilised esemed ära tuua. Kuna minu lahkumiseni kulus veel 10 päeva, tegi Siim tagasiteel Varssavis m6ned päevad aega parajaks ning taaskohtusime 13. septembril Leedu-Poola piiril.

Isiklikult asusin Tallinnast teele 12. septembril. Kuigi plaan oli juba kaheksast hommikul tee äärde j6uda, venis k6ik vähegim6eldav veel kuni viimase hetkeni. Ja kella kaheksane päikesepaiste oli kella kolmeks pärastl6unal asendunud juba yhtlaselt halli tibutava taeva ning tuulise ja k6leda ilmaga. Esimese kyydi saamiseni leidsin peast isegi yksikuid uitm6tteid stiilis "mida kuradit ma siin teen?!" ja "viimane aeg koju tagasi p88rduda".

Ent juba poolsada kilomeetrit hiljem Märjamaal olid k6ik sillad p6letatud:
Hyvasti kaheruutmeetrine voodi; hyvasti pysiyhendus; hyvasti Eesti jogurtid ja hyvasti k6ikv6imalikud muud kodanlikud hyved. Ja jumalaga Eesti madalalaubalised ossjuhid, BMW-joodikud ja AUDI-m6rvarid. Et muld teile kerge oleks.
Hoolimata täielikust anarhiast ja kaosest, mis valitseb nt. Iraani liikluses, toimib k6ik mingil seletamatul moel, inimesed arvestavad yksteisega ja l6ppkokkuv6ttes tunnen end autos istudes turvalisemalt, kui Eesti teedel. Sad but true.

Edasi kulges k6ik suhteliselt ladusalt ning vaid 3 autoga läbisin pea 3 riiki - ehk siis 88bima jäin ca 100km kaugusele Kaunasest. Ilm oli k6ike muud kui meeldiv ja kottpimeduses telki yles seades ladistas vihm vastu nägu ning puuoksad takerdusid pähe ja riietesse. Ei olnud tore, ent "mida kuradit ma siin teen?!" m6tteid enam kordagi pähe ei ilmunud. Viimase asjana enne uinumist lootsin näha hommikul päikest siramas tyhjas sinises taevas, kui hea 6nne märki eelseisva rännaku tarbeks. Ja ennäe kokkusattumust - hommikul säras päike (praktiliselt) tyhjas sinises taevas. That was a sign, baby!

Mainimist väärib ka asjaolu, et tol esimesel Leedu telgi88l suutsin esmakordselt mitme nädala jooksul uinuda astmainhalaatorit kasutamata. Samuti olen ma end ylimalt hästi tundnud Tyrgi, Iraani ja Maroko tolmutuultes ning liivakeeristes, ent Eestisse naastes l88b pahatihti taas astma välja. Kuradi kliima :)

Hommikus88gi vahele jätnud, j6udsin umbes kella kolmeks Leedu - Poola piirile ning kohtusin seal juba eesootava Siimuga. Kuna mu k6ht veel väga tyhi ei olnud, otsustasime ylehinnatud piiripunkti einelad vahele jätta ning alles kuskil Poola maanteeäärses pärap6rgus keha kinnitada. Siis ma veel ei osanud aimata, et hommikus88gini kulub veel yks riik :) Muidu oleks kasv6i tahvli shokolaadi teadnud osta. Nimelt vedas meil taaskord ja vaevalt kymne minuti järel saime piiripunktist auto, mis oli teel otse Ukraina piirile. Lihtsalt ideaalne. Kuna Leedu autojuht suhtles meiega ainult vene keeles (nagu t6enäoliselt ka suurem osa järgnevate nädalate sohvreid), tuli meilgi oma roostest läbipuretud vene keel kirstup6hjast lahti pakkida.

Kui enamjaolt saavad eestlased vene keelest ise rohkem aru, kui rääkida suudavad, siis mina olen see fenomenaalne vastupidine näide. Ehk siis pursin pisut vaevaga, ent arusaamine on minimaalne. Sestap eeldas ka too 6-tunnine suhtlus Leedu autojuhiga vestluse rytmi tabamist ning strateegilistesse kohtadesse "da, da", "da?", "nu ponjel" ja tagasihoidlike naerupahvatuste pikkimist. Kuna ma omalt poolt veel siin ja seal m6ne teravmeelse "dumat nada, ne pr6gat" jms. märkuse lisasin, ei tekkinud autojuhis kahtluse varjugi.
Dumat nada, ne pr6gat :)

Piirile lähenedes avanes meile kilomeetrite pikkune veo- ning m6nev6rra lyhem s6iduautode-kontrabandistide rodu. 6nneks ei pidanud meie sohver piiri yletama, vaid piiri ääres varase hommikutunnini Ukraina poolt saabuvat autoostjat ootama. Kuna sohver oli meid piiribyrokraatiaähvardustega juba totaalselt ära hirmutanud, yritasime esmalt autoridade vahelt puhtingliskeelseid turiste mängides niisama läbi jalutada. Piirivalvur jäi aga resoluutseks ning sundis meid otsa ymber keerama. Hääletasime end seepeale neljanda järjekorras seisva auto peale, et koos piiripunkt yletada. Kuigi Ukraina on tänapäeval k6ikidele Euroopa Liidu liikmesriikidele viisavaba, n6utakse endiselt "nimi,aadress,sihtkoht,p6hjus,kestvus" tyypi registratsioonikaardi täitmist. Ja kuna suurem osa (Poola) kontrabandiste on lyhikese kannatusega tigedad jorsid, lähevad nad alati selle n6ude peale pyha viha täis ning kaheminutilise paberimäärimise asemel libistavad esimesele piirivalvurile 10 grivnat (20-25EEK) pihku. Nii ka meie piiriyletusassistent-kontrabandist.
Karta on, et sel piiril puudubki valvur, keda ära ei saaks osta. Kuigi ylemus v6ib tähendada juba kuni 100kroonist väljaminekut :)
Meie registratsioonikaarti arvutisse trykkiva ametnik Toliku kioskiklaasil oli kyll uhke inglisekeelne silt - "Offering and accepting bribes is strictly forbidden and will lead to serious administrative and criminal consequences", ent v6ib arvata, et kast kleepse saadi humanitaarabina Euroopa Liidult ja ei vääri pikemat syvenemist.

Piiri yletanud, leidsime end sajameetrisest apokalyptilisest kaosetsoonist, kus kontrabandistid-tshekistid-spekulandid ja muidumanipulaatorid hulkuvate koerte vahel ringi sagisid ja vasakule-paremale räpast äri ajasid.
Et valik pea segamini ajas, piirdusime suures kimbatuses pudeli limonaadiga ja keerasime endid k6rvalasuvale kummeliväljale magama, nähes kibedaid unenägusid kordumatutest m88dalastud v6imalustest.

Reede hommik äratas meid lageda taeva, suviselt h66guva päikese ja hingematva kummelil6hnaga. Algus oli hea - juba teine auto peatus ning peagi lendasime blondeeritud tukaga Ukraina neiu vanakooli Audis 120-130km/h m88da pigem-raudteed-meenutavat Ukraina maantee-alleed. Ajaratas oleks justkui aastat kakskymmend tagasi keeratud ning isegi sinine taevas ja roheline rohi näisid kuidagi pleekinumad ja teistsugused, nagu N6ukogude aegsel 350 ГОСТ värvifilmil (millise pakendil naeratavad ja lehvitavad uue läikivpunase Moskvichi k6rval 6nnelik punameelne perekond & Vigri).

V6rreldes niigi 6nnetusrohke Poolaga v6is märgata ka mitmekordset maanteeäärde pystitatud ristide/mälestusmärkide hulga kasvu, mis siis eeldatavasti just selles konkreetses kohas end surnuks s6itnud/s6idetud s6bra / sugulase / tuttava mälestuseks on pystitatud.
Avastusr66m ei osutunud aga sugugi "r66muks", sest avastamishetkel rappusin ma alles blondeeritud tukaga Ukraina neiu vanakooli Audi turvav88deta tagaistmel.

Peale N6ukogude värvigamma, GAZ-ide, VAZ-ide ja ZAZ-ide väljailmumise ja fenomenaalsete "Aeroflot"-stiilis graafiliste disainide n6uavad eraldi äramärkimist erinevatesse rajoonidesse sisenemisest teatavad grandioossed betoonsildid, kus muuhulgas v6ib ära tunda nii l6ikus- kui t88stusmotiive.
Kolleeg, sovietnalistikaekspert härra Raul Viitung ammutaks siit igatahes piiramatutes kogustes inspiratsiooni ja keelduks t6enäoliselt yleyldises eufoorias enne paari kuud yleyldse riigist lahkumast.


Nii, kuna viie minuti pärast täitub ostetud aeg Kiievi ylikallis (Londonist kallim!) internetikohvikus, siis ylejäänud värvikad mälestused eilsest esimesest Ukraina-päevast jäävad juba järgmist sissekannet ootama.

Sealhulgas:

a) kuidas meie maaliinibussijuht näoli maantee veerel metsa all magavalt purupurjus seenemyyjalt reisijatele s88gipoolist soetab;
b) kuidas kulgeb meie 7-tunnine 8ine rongis6it marsruudil Луцьк - Киев
(peategelased: KJ, Siim, Roman, Serjosha, poolik viinaollus, pealejook, keedetud munasakuska, ärritunud vagunisaatja ja vuntsidega miilitsaseersandid).

Coming soon.
Stay tuned.

1. september 2007

Põhjamaade Riviera

04september07%20%280%29.jpg


...


04september07%20%281%29.jpg


...


04september07%20%282%29.jpg


...


04september07%20%283%29.jpg


...


04september07%20%284%29.jpg


...


04september07%20%285%29.jpg


...


04september07%20%286%29.jpg


...


04september07%20%287%29.jpg


...


04september07%20%288%29.jpg


...


04september07%20%289%29.jpg


...


04september07%20%2810%29.jpg


...


04september07%20%2811%29.jpg


...


04september07%20%2812%29.jpg


...


04september07%20%2813%29.jpg


...


04september07%20%2814%29.jpg


...


04september07%20%2815%29.jpg


...


04september07%20%2816%29.jpg


...


04september07%20%2817%29.jpg


...


04september07%20%2818%29.jpg


...


04september07%20%2819%29.jpg


Narva-Jõesuu. Eesti. August “07