millal kahtlustada linnugrippi vol 2
Kuulo Kutsari artikkel 2005.a. oktoobri Lege Artises
Suure patogeensusega A(H5N1)-linnugripi viirusnakkuse epideemiatõrje korraldamine
(linki panna ei saa, ei ole veebis juurdepääsetav)
linnugripi haigusnähud inimesel ja millal kahtlustada, samuti kuidas pindasid desinfitseerida, nakkustõrjejuhised
A(H5N1)-linnugripi haigusnähud inimesel on:a) palavik >38 ºC,
b) köha,
c) kurguvalu,
d) nohu,
e) lihasevalu,
f) konjunktiviit,
g) vesivedel kõhulahtisus ja
h) ebaselge põhjusega raskekujuline respiratoorne haigus.Kui palavikku pole, siis ei ole suure tõenäosusega tegemist linnugripiga. Surmaga lõppenud juhtudel domineerivad suure patogeensusega linnugripi viirusnakkuse kliinilistest nähtudest inimestel samuti tüüpilised gripinähud ning viiruspneumoonia ja sekundaarne hingamispuudulikkus. Lõimetusperioodi kestus A(H5N1)-gripi viirusnakkuse korral on kolm päeva, varieerudes kahest nelja päevani.
A(H5N1)-gripikahtlane haigusjuht1. Haigusnähud: kahtluse püstitamiseks piisab, kui tüüpilistest haigusnähtudest a-f esineb kaks sümptomit.
2. Epidemioloogilised kriteeriumid:
a) Anamneesis on viibimine linnugripi riskipiirkonnas ja lähikokkupuude nakatunud lindudega – haige viibis seitse päeva enne haigusnähtude tekkimist linnugripi riskipiirkonnas, kus ta puutus kokku elus või surnud kodu- või metslindudega või sigadega.
b) Anamneesis on kokkupuude ägedate respiratoorsete nähtudega haigega või selliste nähtudega surnud isikuga riskipiirkonnas.
c) Anamneesis on andmed selle kohta, et haigestunu töötab tervishoiuasutuses, kus on esinenud ebaselge etioloogiaga rühmaviisilised respiratoorse nakkuse juhud.
d) Anamneesis on andmed, et haigestunu on A(H5N1)-gripiviiruse kokkupuute võimalusega laboritöötaja.
3. Kliinilised (labori)uuringud: röntgeniuuring, vereuuring lümfopeenia suhtes ja maksa funktsionaaltestid on negatiivsed või piiripealsed.A(H5N1)-gripi tõenäoline haigusjuht
1. Haigusnähud: palavik >38 ºC ja teised gripitaolised haigusnähud.
2. Laboridiagnostika kriteeriumid:
a) kliiniliste laboritestide positiivsed tulemused,
b) viroloogilise testi positiivne tulemus, ilma gripiviiruse antigeense struktuuri määramiseta,
c) positiivne H5-antikehade leid ägeda staadiumi vereseerumis.
3. Epidemioloogilised kriteeriumid:
a) patsient (sealhulgas tervishoiutöötaja) puutus kokku kinnitatud gripidiagnoosiga haigega 7 päeva enne haigusnähtude tekkimist,
b) patsient puutus kokku haigete/surnud lindudega 7 päeva enne haigusnähtude tekkimist,
c) patsient töötas 7 päeva enne haigusnähtude tekkimist laboris, kus uuriti suure patogeensusega gripiviirusnakkuse kahtlusega haigete inimeste või lindude proove.Surmajuhu korral:
a) surm saabus ebaselge põhjusega ägeda respiratoorse nakkuse tagajärjel,
b) surnud haige elas/viibis piirkonnas, kus oli levinud kinnitatud või kahtlane suure patogeensusega gripiviirusnakkus,
c) surnud haige puutus kokku kinnitatud gripidiagnoosiga haigega 7 päeva enne haigusnähtude tekkimist.
A/H5N1)-gripiviirusega saastunud pindade desinfitseerimine• haige vere ja kehavedelikega saastunud esemed ja pinnad – 1% Na-hüpokloriid (5% Na-hüpokloriidi lahus lahjendatuna veega 1 : 4) • tualettruum – kloorlubja lahus 7 g/l • lauapinnad, metallpinnad jm pinnad, kus kloorlubjalahust ei või kasutada – 70% etanool, metanool, isopropüül (lasta kuivada) • pesta käsi pärast haige või haiguskahtlase isikuga või tema ümbruse saastunud või potentsiaalselt saastunud pindadega kokku puutumist • tuba/korterit ei desinfitseerita • ruumi õhku ei desinfitseerita • põetusruumist väljunud isik ei pea desinfitseerima riideid, jalatseid, tarbeesemeid ning temale ei pea tegema sanitaartöötlust juhul, kui ei ole ilmset saastumist
Nakkusohutuse soovitused tervishoiutöötajatele, kes ei puutu vahetult kokku haigega • Vältige linnufarmide, -kasvatuste, -tapamajade jm kohtade külastamist, kus võiksite kokku puutuda linnugripiga. • Juhul kui külastasite teadmatult linnugripi kahtlusega farmi jm kohti või puutusite kokku haige/surnud kodu- või veelindudega, peske hoolikalt käsi ning kontrollige oma kehatemperatuuri seitsme päeva jooksul; >38 ºC palaviku korral pöörduge kohe arsti poole viirusevastase ravimennetuse alustamise eesmärgil. • Juhul kui puutusite kokku linnugripikahtlase kodu- või metslinnuga või nende väljaheitega, kontrollige oma terviseseisundit seitsme päeva jooksul ning gripinähtude ilmumisel pöörduge kohe arsti poole.
Nakkusohutuse soovitused A(H5N1)-gripihaige lähikontaktsetele/pereliikmetele • Hoiduge kokkupuutest haigega nakkusohtliku perioodi jooksul (täiskasvanud haige 7 päeva, kuni 12-aastane haige laps 21 päeva alates haigestumise algusest). • Juhul kui peate vältimatult kokku puutuma A(H5N1)-gripihaigega või teda hooldama, kandke maski/respiraatorit, kitlit, kaitseprille ja kindaid. • Pärast haigeruumist väljumist võtke ära individuaalsed kaitsevahendid ja peske hoolikalt käsi. • Juhul kui puutusite kokku haigega nakkusohtliku perioodi jooksul, jälgige oma terviseseisundit 7 päeva ning gripi haigusnähtude ja kõrge palaviku tekkimise korral pöörduge kohe arsti poole ja teatage, et puutusite kokku A(H5N1) gripihaigega.
Nakkustõrjesoovitused isikutele, kes puutusid kokku (gripi)haigete lindudega • Juhul kui te teadmatult puutusite kokku (gripi)haigete lindudega, peske hoolikalt käsi ja jälgige oma terviseseisundit 7 päeva; gripinähtude ja kõrge palaviku tekkimise korral pöörduge kohe arsti poole viirusvastase ravimprofülaktika alustamise eesmärgil. • Juhul kui puutusite kokku oletatavalt linnugrippi surnud linnuga või tema väljaheitega, pöörduge kohe arsti poole viirusevastase ravimprofülaktika alustamise eesmärgil. • Juhul kui teie kodulinnud ootamatult haigestusid ja surid, tuleb lindla kahjutustada/desinfitseerida järgmiselt: 1) kandke individuaalseid kaitsevahendeid või vähemalt kindaid ja näokaitset/prille, 2) põletage surnud linnud või matke 2,5 m sügavusele ja eemale veevõtukohast, 3) puhastage lindla ja kohad, kus linnud liikusid, nende väljaheidetest, matke need 2,5 m sügavusele, 4) kui soovite linnupuure edaspidi kasutada, peske need vee ja pesuvahendiga ning seejärel desinfitseerige.